Az avar ugyanis a tápanyagkörforgás része, és rengeteg kerti állatnak, például a sünöknek nyújthat menedéket, írja Facebook oldalán a Greenpeace Magyarország.
Hasznos élőlények telelnek át benne
Azt mindenki tudja, hogy a sünök ilyenkor keresnek helyet, ahol téli álmot alhatnak; a kertben lévő ágkupacok, vagy az avar alá vackolnak be, így fontos, hogy maradjanak érintetlen területek, ahol átvészelhetik a hideg hónapokat. De nemcsak ők, hanem a beporzó rovarok, például a poszméhek, a katicák, a pillangók számára is fontos, hogy legalább egy kevés avar maradjon a kertben.
Táplálja és védi a talajt
Ahol az avar a földön marad, ott helyben lebomlik, ami által gazdagabb lesz a talaj tápanyagtartalma, sokkal több lesz a jótékony talajlakó organizmus – giliszták, baktériumok stb. –, melyek segítenek abban, hogy laza, tápanyagdús legyen a talaj, így jövőre szebben fognak fejlődni a növények.
Emellett az avartakaró mulcsként viselkedik, vagyis a talajból a nedvesség kevésbé tud kipárologni, mint ott, ahol elhúzta a leveleket; így az itt lévő növényeknek több víz jut, szebben fognak fejlődni, arról nem is beszélve, hogy a levelek a nagy fagyoktól is védik a cserjéket, facsemetéket.
Van, ahonnan muszáj elgereblyézni
Érdemes tehát otthagyni az avart, ahova lehullott, de vannak olyan helyek a kertben, ahol sajnos nem maradhat. A gyepszőnyeg például kimondottan csúnya lesz, ha rajta marad az avar, hiszen az összeesett, összepréselődött levelek visszatartják a fűtől a levegőt és a fényt, a pázsit rohadni kezd, tavasszal foltos, csúnya lesz.
Gyümölcsfák alatt sem érdemes meghagyni az avart, főleg, ha idén több betegség is megtámadta a fádat. Legyen szó akár gombás fertőzésről, akár rovarkártevőkről, mind-mind a fa alá, a talajba, földre kerülnek a levelekkel, és jövőre sokkal súlyosabban fertőzhetik meg a fádat.
Ezért ezekről a helyekről húzza össze a hullott leveleket, de ne vitesse el; inkább komposztáljon! A koposztálási folyamat során olyan hő keletkezik, hogy a kártevők, kórokozók elpusztulnak, így jövőre már használhatja az érett komposztot, hogy táplálja vele a növényeit. Ugyanígy el kell húzni a diófa leveleit is és nemcsak az áttelelő dióburok-fúrólégy lárvák miatt, de azért is, mert a diólevélben csírázásgátló anyagok vannak, melyek nem engedik, hogy a fa alatt bármilyen növény szépen fejlődjön. A diólevelet külön komposztálja, hiszen hosszabb idő, egy év múlva szabad csak felhasználni a kertben; addigra ezek az anyagok lebomlanak. Ugyanez a helyzet az akáclevéllel is.