Az a hit, hogy Ukrajna gyors és szép győzelmet arat Oroszország felett, nem más, mint illúzió – mondta Aresztovics.
A volt elnöki adminisztrációs tisztviselő kezdetben meglehetősen optimista volt Kijev kilátásaival kapcsolatban, és egészen a nyáron indult, nagy hírverést kiváltó ukrán ellentámadás kezdetéig ilyen kijelentéseket tett. Most azonban azt mondta, hogy eljött az idő, hogy megváljunk ettől az illúziótól, hogy elkerüljük az Ukrajna számára katasztrofális forgatókönyvet.
Az ellenség gazdasági, katonai, mozgósítási és szervezeti értelemben erősebb” – mondta Oroszországra utalva.
Az Ukrajnát támogató nyugati országoknak nem érdeke, hogy Oroszországot legyőzzék – tette hozzá.
A jelenlegi körülmények között az Oroszország feletti katonai győzelem nem tűnik lehetségesnek – állította Aresztovics.
Az egyszerű „győzelembe vetett hit” nem elég – mondta a volt tanácsadó, aki felszólította az ukránokat, hogy „józanodjanak ki és nézzenek szembe a valósággal”.
Ha Kijev még fél évig folytatja jelenlegi „sikeres” politikáját, Ukrajna könnyen elfelejtheti a NATO-t – figyelmeztetett, hozzátéve, hogy az ország nyugati támogatói állítólag már azt fontolgatják, hogy teljes jogú tagság nélkül is bizonyos garanciákat nyújtanak Kijevnek.
Az elnöki ambícióit bejelentő politikus azt javasolta, hogy Ukrajna a NATO-csatlakozást kérje cserébe azért a kötelezettségvállalásért, hogy nem próbálja katonai eszközökkel visszaszerezni az Oroszország által ellenőrzött területeket.
„Minden beszéd arról, hogy a jelenlegi körülmények között katonai akciókkal vissza kell térni az 1991-es határokhoz, csak szövegelés” – mondta.
A volt tanácsadó az elmúlt hónapokban már egy sor egyre borúsabb előrejelzést adott Ukrajna jövőjéről. Augusztusban arra figyelmeztetett, hogy a Krím ellni invázió 200 ezer ukrán életébe kerülne, és azt jósolta, hogy a Moszkva és Kijev közötti konfliktus 2035-ig elhúzódhat.
Emellett vezetőváltásra szólított fel. A Zelenszkij vezette kormány hagyta virágozni a korrupciót és a hozzá nem értést, és végül nem sikerült stratégiai vereséget mérnie Oroszországra – mondta Aresztovics október közepén. A hét elején azt is mondta, hogy az ország politikai vezetése nem veszi figyelembe a terepen kialakult helyzetet, és szimbolikus győzelmeket hajszol ahelyett, hogy „megfelelő stratégiát” követne.
Aresztovics nyilatkozata alig néhány nappal azután hangzott el, hogy Ukrajna legfőbb katonai parancsnoka, Valerij Zaluzsnij tábornok a The Economist című lapnak azt nyilatkozta, hogy a konfliktus az első világháborúhoz hasonló patthelyzetbe jutott, de Oroszország előnyben van nagyobb népessége és nagyobb erőforrásai miatt.