Tehetségbázist hoz létre az EU, hogy könnyítse a nemzetközi munkaerő-felvételt

MH/MTI
2023. november 15. szerda. 21:59

A belügyi kérdésekért felelős bizottsági tag sajtótájékoztatóján mindenekelőtt emlékeztetett: a legális európai uniós beutazási lehetőségek javítása alapvető részét képezi a migrációval kapcsolatos, a migrációs és menekültügyi paktumban meghatározott átfogó uniós megközelítésnek.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy az unión kívüli állampolgárok képesítései elismerésének hiánya gyakran visszatartó erőt jelent a legális migráció tekintetében. Az Európai Bizottság ezért intézkedéscsomagot javasol annak érdekében, hogy egyszerűsítsék és felgyorsítsák az unión kívüli országok állampolgárainak készségeit és képesítéseit igazoló dokumentumok elismerését. Ezek az intézkedések korszerűsítenék az EU jelenlegi elismerési rendszerét, és közelebb hoznák azt a másik tagállamba költöző uniós polgárok számára létrehozott rendszerhez – emelte ki Johansson.

„A nem uniós országokban szerzett képesítések elismerésének és érvényesítésének megkönnyítése kulcsfontosságú tényező a szakképzett munkavállalókat kereső munkáltatók, valamint az unión kívüli országoknak az uniós munkaerőpiacra való bejutást és a befogadó társadalomba való beilleszkedésüket kereső állampolgárai számára” – fogalmazott.

A nemzetközi munkaerő-felvétel megkönnyítése révén a létrehozni kívánt uniós tehetségbázis lehetővé tenné a nem uniós országokból származó álláskeresők számára, hogy munkát találjanak az EU-ban. Ezzel egy időben segítené az uniós munkáltatókat abban, hogy megtalálják a számukra szükséges tehetségeket és készségeket. Mindez – emelte ki a svéd biztos – vonzóbbá teszi az EU-t a tehetségek számára.

Közölte: az unión kívüli országbeli partnerekkel folytatott munkaerő-migrációs együttműködés fejlesztése kölcsönös előnyt jelenthet, ugyanis „visszatáplálja” a szakértelmet és a pénzügyi támogatást a származási ország gazdaságába.

A bemutatott javaslat tájékoztatást nyújt a tagállamok munkaerő-felvételi és migrációs eljárásaihoz, és biztosítékokat tartalmaz a tisztességes munkaerő-felvétel és munkafeltételek biztosítására is. A létrehozni tervezett uniós tehetségbázis továbbá támogatni kívánja a tehetséggondozási partnerségek végrehajtását. A testre szabott partnerségek nem uniós országokkal jönnek majd létre, munkavállalási vagy képzési célú mobilitást biztosítanak. Azok az álláskeresők, akik tehetséggondozási partnerség keretében fejlesztették készségeiket, a részt vevő munkáltatók számára hozzáférhető igazolást kapnak képesítésükről.

„A legális migráció lehetőségei várhatóan visszafogják az illegális migrációt, és együtt kell járniuk az európai maradásra jogosulatlanok visszafogadását rögzítő együttműködés terén folytatott megerősített együttműködéssel” – fogalmazott javaslatában az Európai Bizottság.

Elolvasom a cikket