Hatalmas albínó halszörnyet fogtak ki a Dunából

Ez a jelenség nem csak embereknél, hanem állatoknál is előfordulhat, beleértve a halakat is – írja a halazin.hu. A halak albínóvá válhatnak, ha a genetikai öröklődés során hordozzák az albinizmusra hajlamosító géneket.

Az albínó halak általában világosabb színűek, mivel nincs pigmentjük, ami az őket megkülönböztető színeket adná.

Az ilyen halaknak gyakran világos rózsaszín vagy fehér színük van, és szemeik is vörösesek lehetnek, mivel a szemek hátterében lévő erek láthatóvá válnak a hiányzó pigment miatt. Az albinizmus általában öröklődő tulajdonság, és akkor jelenik meg, ha mindkét szülő hordozza az albinizmust okozó gén változatát. A halaknál is hasonlóan működik a genetikai öröklődés, és az albínóvá válás esélye a genetikai háttértől függ.

A Magyar Haltani Társaság is megvizsgálta az esetet.

„A fotón a Ráckevei (Soroksári)-Dunából 2023. 07. 03-án fogott halam látható. Arra lennék kíváncsi, hogy ez a koi-busának látszó hal rendszertanilag hova sorolható be, hogy valójában milyen hal is ez. Nekem a hal fejformája is kissé másnak tűnik, de lehet, hogy ez csak a színek miatt volt számomra az átlagostól eltérő. Várom megtisztelő válaszukat. Üdvözlettel: B. Gy.” – írta feléjük címezve a horgász.

„A testforma,az apró pikkelyek, az alul lévő szem, a viszonylag nagy, felső állású száj és a hasúszókat elérő mellúszók alapján megállapítható, hogy a hal pettyes busa (Hypophthalmichthys nobilis).

Ennél a fajnál már több helyen és több alkalommal is előkerültek olyan példányok, amelyeken a sárga xantofill, a fekete melanin és a vörös eritrofill pigmentek helyenként fokozott mennyiségben képződtek. Az ilyen elszíneződéseket genetikai eltérések, hibák okozzák.” – válaszolták.

Elolvasom a cikket