Orbán Viktor: Magyarország nem vétóz, de megakadályoz döntéseket + VIDEÓ

A miniszterelnök elmondta: nélkülünk nincs döntés. Miután nem jött létre közös álláspont, ezért nem is lehet azt megvétózni. „Mi vagyunk az unió. Az unió nem Brüsszelben van, ott a bürokraták vannak. S ha nem értünk egyet valamiben, akkor nincs uniós álláspont, ezért nem is akadályozhatunk meg valamit” – magyarázta Orbán Viktor, hozzátéve: Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalása nem esik egybe Magyarország érdekeivel, ezért azt nem támogatjuk.

Lehet tudni előre, hogy egy adott kérdésben nem lesz egyetértés, ezért hozzá sem kell kezdeni annak megvitatására az uniós csúcson. Akkor tűzzük napirendre az adott kérdést, ha már megvitattuk, előkészítettük -az magyarázta a kormányfő, hozzátéve: ma nem ez a helyzet, az Európai Bizottságnak meg kell értenie, hogy ezt a kérdést rosszul készítette elő.

Ukrajna háborúban áll, ezért más a jogrendje, nem tudjuk, mekkora a területe, mekkora a népessége, hiszen folyamatosan menekülnek el lakói – magyarázta a kormányfő, hogy miért nem lehet Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásait megkezdeni. „Nem tudjuk, mennyibe kerülne Ukrajna uniós csatlakozási eljárásának támogatása, fejlesztési forrásokat veszítenénk vele, de nem tudjuk, mekkorákat. Amíg ezek a kérdések nem tisztázottak, nem kell elkezdeni tárgyalni” – magyarázta, kiemelve: egy ilyen hibát az EU már elkövetett Törökország uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdésével, ami mindenki számára kudarcosnak bizonyult.

Orbán Viktor elmondta: javasolni fogja, hogy az EU stratégiai megállapodást kössön Kijevvel.

„Az alapkérdés, hogy annak, amit csinálunk, van-e értelme. Ukrajnának rengeteg pénzt adtunk, az európai gazdaságok emiatt rossz állapotban vannak. Vagonokban küldi a pénzt Ukrajnába, hogy az ukrán hadsereg győzzön a frontvonalon. Na de nem győz, és nem vagyok meggyőződve, hogy ha több pénzt küldünk, akkor győzni fog. Ne a háborúra költsünk, hanem a békére és a tűzszünetre. A második kérdés, hogy ha akarunk pénzt adni, akkor azt honnan adjuk. Az EU költségvetéséből vagy egy külön kormányközi megállapodással létrehozandó alapból? Én ez utóbbit támogatom” – emelte ki Orbán, hangsúlyozva: az előbbi megoldás feszítette szét az EU költségvetését.

„Azért kellene módosítani a költségvetést, mert elfogyott a pénz – a hétéves költségvetés harmadik évében! Ez nem fog menni” – emelte ki a kormányfő, aki szerint mindenkinek az asztalra kellene tenni azt a pénzt, amivel támogatni óhajtja Kijevet.

Ezért jó dolog a konzultáció, ahol az emberek világosan meg tudják mondani, hogy támogatják Ukrajna pénzelését vagy sem – tette hozzá.

„Van, hogy a 11 ember kevés a pályán, néha szükség van a 12-re is, a közönségre. Most ez a helyzet. Mindenkinek a támogatása kell most nekem, mert az a nehéz tárgyalási helyzetben segít nekem a harcban” – emelte ki Orbán Viktor.

„Magyarország történelmének sok tanulsága van, de most kettőt emelnék ki: körülöttünk mindig nagyobb birodalmak voltak, amelyek étvágya nagyobb volt, mindig belénk akartak harapni. De mi ezért mozogtunk úgy, hogy minden birodalom temetésén részt vehettünk. Most is ez a tervünk. Itt vagyunk 1100 éve, ugyanazon a területen, s ez alatt az idő alatt bebizonyítottuk, hogy tudjuk, hogyan kell ezt a területet berendezni. Ez a mi világunk. Ezért nincs szükségünk arra, hogy mások mondják meg, hogyan éljünk. Ez a szuverenitásunk, ezért nem akarjunk megengedni, hogy mások szóljanak bele abba, hogy hogyan éljünk. Mi ezt meg fogjuk oldani” – közölte Orbán, hozzátéve: ma is vannak, akik azt gondolják, jobb lenne betagozódni egy birodalomba, hiszen mindig vannak, akik pénzért eladnák a hazájukat.

„Voltak korszakok, amikor a kormányzati döntések nem a magyarok érdekét szolgálták. Ez szuverenitássérelem. Emlékezzünk, hogy volt itt Gyurcsány-kormány is” – mutatott rá Orbán.

A kormányfő rámutatott: a legutóbbi választásokkor nyugati dollárokat toltak be a baloldalba, ami ugyancsak szuverenitássérelem, hiszen befolyásolni akarták a magyar emberek véleményét. „Egyértelmű és világos szabályok kellenek, hogy azokat ne lehessen kijátszani, ezért a parlamentnek a szuverenitás védelmében hoznia kell néhány döntést” – emelte ki a kormányfő.

A gazdasági helyzetről szólva Orbán Viktor elmondta: 2023 volt a legveszélyesebb év hosszú idő óta. „A magyarok az idén azért dolgoztak, hogy ne legyen rosszabb, hogy megőrizzék, amit elértek. 2024 reményteljes esztendő lesz, amikor azért fogunk dolgozni, hogy jobb legyen” – mondta a kormányfő, kiemelve: a minimálbérek emelkedtek, a nyugdíjak emelkedni fognak, a minimálbér emelkedése tolni fogja felfelé a béreket is, az infláció mértékét meghaladó mértékben. A kormány elfogadja a munkaadók és munkavállalók döntését, támogatja a minimálbér-emelésre vonatkozó megállapodást is. Kedvezményesebb lesz a falusi csok, indul a csok plusz, emelkedett a babaváró hitel, az emberek zöme saját otthonában él, ez pedig komoly teljesítmény, hiszen nagyobb biztonságot ad, mint egy bérlemény.

Jövőre azért fogunk dolgozni, hogy jobb legyen, nem azért, hogy ne legyen rosszabb – emelte ki Orbán az eredmények sorolását követően.

„Az elmúlt évtizedekben Magyarország elfoglalta helyét a nyugati világban. Kijöttünk a szovjet blokkból, ezen túl vagyunk, a Nyugat részei vagyunk, most már gazdasági szempontú megközelítést kell alkalmaznunk, s minden bezárkózás, blokkosodás ellentétes az érdekeinkkel” – szögezte le a kormányfő, hozzátéve: kis ország vagyunk ahhoz, hogy bezárkózzunk, kapcsolatokra, együttműködésekre van szükségünk, a fejlődés most Keleten van, ezért a kormány külpolitikai tevékenységének is Kelet felé kell orientálódnia.

Objektum doboz

Elolvasom a cikket