A Tyrannosaurusok – amelyek közé a Gorgosaurus és a híresebb Tyrannosaurus Rex is tartozik – koruk legfélelmetesebb ragadozói közé tartoztak. A bizonyítékok pedig arra utalnak, hogy az idősebb állatok jellemzően nagy növényevőket ettek.
A Science Advances című folyóiratban közzétett kutatás szerint a legújabb felfedezés azonban arra utal, hogy a fajok étrendje a növekedésük során megváltozott.
Ez az első alkalom, hogy ilyen jól megőrzött gyomortartalmat találtak egy nagy Tyrannosaurus faj csontvázán belül– mondta Darla Zelenitsky, a tanulmány társszerzője a ScienceAlert online tudományos portálnak.
A lény több mint 320 kilogrammot nyomott, ami egy felnőtt állat tömegének csupán tíz százaléka, ezért a szakemberek azt feltételezik, hogy viszonylag fiatalon, valamikor öt és hét éves kora között halt meg.
A fosszíliát először 2009-ben találták meg a kanadai Dinosaur Provincial parkban és a kutatók most fedezték fel a lábujjcsontokat a dinoszaurusz gyomrában.
Megállapították, hogy ezek a Citipes, kis pulyka méretű dinoszauruszok maradványai.
A bordakosárban lévő kőzetet eltávolítottuk, hogy feltárjuk, mi rejtőzik benne– mesélte François Therrien, a tanulmány társszerzője. – És lám, a gyomra két, egy évnél fiatalabb bébidinoszaurusz teljes hátsó lábát rejtette.
Úgy tűnt, hogy két különböző időben elfogyasztott lábszárról van szó, amit az emésztés különböző szintjei határoztak meg. A dinoszaurusz valószínűleg azért ette meg először a hátsó lábakat, mert ezek lehettek az áldozat leghúsosabb testrészei.
Köztudott, hogy a Tyrannosaurusok sokat változtak a növekedés során, mire a kezdeti karcsú formáktól ezekig a robusztus, csonttörő dinoszauruszokig fejlődtek– mutatott rá Zelenitsky. – Ebből tudjuk, hogy ez a változás a táplálkozási viselkedéssel is összefüggésben állhatott.
Hozzátette: úgy tűnik, hogy a Citipes-hez hasonló – a méretüknek csak töredékét kitevő – zsákmányra vadászó „tinédzserekből” felnőttként olyan, hatalmas dinoszauruszokra is vadásztak, amelyek ugyanakkorák vagy akár nagyobbak voltak, mint saját maguk.
A felfedezés azt mutatja, hogy a keskeny koponyájú és pengeszerű fogakkal rendelkező fiatal Tyrannoszauruszok alkalmasabbak voltak a kisebb zsákmányok elfogyasztására, míg a felnőttek nagy koponyájuk és erős fogaik miatt sokkal nagyobb zsákmányt is meg tudtak enni.