Az NNGYK szerint a 12 mintavételi helyen emelkedő tendencia látható, név szerint: Békéscsabán, Budapest Észak- és Dél- pesti Szennyvíztisztító Telepének ellátási területén, a Budapest környéki agglomerációs településeken, Debrecenben, Egerben, Győrben, Pécsett, Salgótarjánban, Szolnokon, Szombathelyen és Tatabányán. Tíz mintavételi helyen a tendencia stagnáló. A SARS–CoV–2 örökítőanyag-koncentrációja 15 helyszínen a magas, míg hét településen az emelkedett tartományba esik.
Amíg a megelőző 48. heti adatok szerint 12 mintavételi helyen esett magas tartományba a koncentráció, ez a szám 15-re emelkedett a 49. hétre. Az NNGYK skálája szerint a magas szint a lehető legmagasabb besorolás! Ezek a helyek: Békéscsaba, Kaposvár, Székesfehérvár, a főváros mindhárom mintavételi helye, illetve a budapesti agglimeráció (Tököl, Biatorbágy, Szigetszentmiklós, Budakeszi, Százhalombatta), Szekszárd, Nyíregyháza, DEbrecen, Pécs, Tatabánya, Eger, Salgótarján és Veszprém. Ezek közül – ha összevetjük a 48. heti adatokkal a mostaniakat – Kaposváron, Székesfehérváron, Szekszárdon, Budapest északi és központi szennyvíztelepéhez tartozó területeken, Nyíregyházán, Pécsen, Tatabányán, Egerben, Salgótarjánban, Veszprémben valamint a fővárosi agglomerációban már több hete magas a koncentráció.
Békéscsabán, a főváros Dél-pesti telepén és Debrecenben viszont csak ezen a héten került magas tartományba a mért koncentráció. Emelkedett szintű koncentrációt további hét helyszín mutat, mérsékelt vagy alacsony koncentráció sehol sem mutatkozott.
A tendenciákat vizsgálva látható, hogy a legrosszabb azokon a helyeken a helyzet, ahol a koncentráció magas és a tendencia emelkedő: Békéscsabán, a Dél-pesti és Északi szennyvíztelepen Budapesten, Debrecenben, Pécsen, Tatabányán, Egerben, Salgórtarjánban, és a fővárosi agglomerációban. Magas a szint, de stagnáló Kaposváron, Székesfehérváron, Szekszárdon, a fővárosi központi szennyvíztelepen, Nyíregyházán és Veszprémben.
„Csak” emelekedett a szint, viszont emelkedő tendencia látható Szolnokon, Szombathelyen és Győrben. A legkevésbé rossz a helyzet Kecskeméten, Miskolcon, Szegeden és Zalaegerszegen, ahol emelkedett a koncentráció szintje, de stagnálást mutat.
2023. december 4. és 10. között az országban 31 100 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 262 600 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. Az akut fertőzéses betegek 43,4 százaléka 0–14 éves gyermek, 25,9 százaléka 15–34 éves fiatal felnőtt volt. 20,3 százalékuk a 35–59 évesek, 10,4 százalékuk pedig a 60 éven felüliek korcsoportjába tartozott.
A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján a 49. héten 252 főt vettek fel kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt, közülük 27 fő részesült intenzív/szubintenzív ellátásban. A kórházi ápolást igénylő 252 SARI beteg 22,2 százaléka (56 fő) 2 éves vagy annál fiatalabb, 50,8 százaléka (128 fő) 60 éves vagy annál idősebb volt. A kórházi ápolást igénylő betegek közül 4 főnél influenza A, 2 főnél RSV, 182 főnél, vagyis 72 százalékban a SARS–CoV–2 vírus állt a megbetegedések hátterében. A Covid–19 fertőzöttek 62,6 százaléka (114 fő) 60 éves vagy annál idősebb volt.