Most új genetikai kutatás új nyomot tárt fel: A Németország keleti részén lévő városban, Bad Dürrenbergben eltemetett sámán nem az anyja volt a gyermeknek, hanem negyedik, vagy ötödik fokú rokona a fiúnak, aki évtizedekkel korábban lett eltemetve, mint a fiú. Erről számolnak be a kutatók a Propylaeum konferencia kiadványában.
Szekvenálták a nő teljes genomját. A nő a nyugat-európai vadászó-gyűjtögetők tipikus genetikai profilját hordozza, egy olyan populációét, amely elfoglalta Közép- és Nyugat-Európa jó részét a felső paleolitikumban és a korai holocénben, körülbelül Kr. e. 14 ezer után. Az analízis feltárta, hogy a vékony testalkatú volt és körülbelül 1,55 méter magas és 30-40 éves korában halt meg. Sötétebb haja és bőre volt, mint a mai európaiaknak, és valószínűleg világosabb, kékes szemei. Ezek a jellemzők gyakoriak a nyugat-európai vadászó-gyűjtögetőknél. A kutatók azt is megtudták, hogy a nőnek az alsó végtagjain hiányoztak az izmai és egy abnormális véredénye volt a koponyájában. A csontok nem vagy kevéssé csatlakoztak az izmokhoz, eltérően sok más mezolitikumból származó emberi maradványoktól. De távolról sem volt fogyatékos vagy fizikailag korlátozott.
A kutatók megfigyeltek egy nagyon ritka anatómiai anomáliát koponyájának alján, ami a csigolya artéria szorításához vezet, amikor a fej egy bizonyos pozícióban van. Bár öntudatlanságot nem okoz, enyhe neurológiai jelenséghez vezet. Egy lehetséges következmény egy akaratlan szemremegés: nystagmus. Ez a nézőknek irritálónak vagy hátborzongatónak tűnik és valószínűleg hatással volt arra, hogy sámán volt.
Nem anya-gyerek kapcsolatban voltak, ahogy a temetési kontextusból gondolták. Lehetséges, hogy ük-ük-ük-ük nagymamája volt, és a gyermeket évtizedekkel később tették a sírba ősének sírjába. Az is lehetséges, hogy élettartamuk átfedésben volt, ami azt jelenti, hogy a nő távoli anyai rokon lehetett (és közös ősük volt két vagy három generációval ezelőtt).
Amikor a sír először felfedezték, a munkások kiástak több száz sírmellékletet, köztük kovakő pengéket, kagylóhéjakat, szarvascsontokat és vaddisznóagyarakat.