A Foreign Affairs magazinban csütörtökön megjelent véleménycikkében Kuleba megjegyezte, hogy az ellenségeskedések harmadik évéhez közeledve a média és a különböző szakértők körében “Ukrajna kilátásait illetően egyre hangosabbak a szkeptikus hangok…”.
Aggodalmakra hivatkozott azzal kapcsolatban, hogy Kijev képtelen visszaszorítani az orosz erőket, különösen Moszkva hatalmas erőfölényét, a nyugati támogatás erodálódását és a növekvő “háborús fáradtságot” figyelembe véve. Figyelmeztetett azonban arra, hogy az ukrán győzelemmel kapcsolatos kétségek “egyértelmű stratégiai következményekkel járnak, amelyek egyszerre veszélyesek és helytelenek”.
Miközben Kuleba igyekezett lekicsinyelni a Kijev katonai kilátásaival kapcsolatos aggodalmakat, elismerte, hogy “a szkeptikusoknak igazuk van abban, hogy a közelmúltbeli ellentámadásunk nem érte el a villámgyors felszabadítást” azon a területen, amely felett Kijev szuverenitást követel.
A miniszter azzal próbálta magyarázni a kudarcos előrehaladást, hogy “az ilyen méretű háborúkat szakaszosan vívják”, és egyesek “sikeresebbek lehetnek, mint mások”.
Hozzátette, hogy a konfliktus jelenlegi szakasza “nem könnyű sem Ukrajna, sem partnereik számára”. “Mindenki gyors, hollywoodi típusú áttörést akar”, de csak a következetes nyugati támogatás vezethet ahhoz, hogy Kijev jelentős eredményeket érjen el – állította.
“A frontvonalakon való előrehaladáshoz… nem szabad letérni a helyes útról és azt a következtetést levonni, hogy a harc reménytelen, csak azért, mert egy szakasz elmaradt egyes megfigyelők várakozásaitól” – mondta a diplomata.
Kuleba azt is felvetette, hogy Kijev csak akkor lehet sikeres, ha “megfelelő katonai támogatást” kap, ha hasznot húzhat a katonai-ipari bázis gyors fejlődéséből mind belföldön, mind külföldön, és ha szilárdan kitart az Oroszországgal folytatott esetleges béketárgyalásokkal kapcsolatos álláspontja mellett.
Miközben Oroszország fenntartja, hogy nyitott a Kijevvel való tárgyalásokra, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tavaly rendeletet írt alá, amely megtilt minden tárgyalást Moszkvával. Kijev egy “békeformulát” is kidolgozott, amely az összes orosz csapat kivonását követeli az általa sajátjának tekintett területről, amit Moszkva irreálisnak minősített.
Ukrajna nyár eleje óta próbálkozik ellentámadással, de nem tudott érdemi eredményt elérni. A hónap elején Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter több mint 125 000 főre becsülte az ukrán veszteségeket az offenzíva kezdete óta.