Létezhetett egy rejtélyes tengeri nép, amely hatalmas pusztítást végezhetett, és generációk óta nem adott hírt magáról. Leszármazottjaik talán még ma is közöttünk élnek. Tudósok szerint ez a rejtélyes nép Szíria, Ciprus és Palesztina környékén, a Földközi-tenger vidékén élhetett.
Az egyiptomi szövegekből és illusztrációkból ismerhetünk csak néhány információt erről a valószínűleg Közel-Keletről származó tengeri népről. A legnagyobb hatalmukat valószínűleg a Kr. e. 13. században érték el. A történelem először Egyiptom délnyugati partjainál vett tudomást róluk, ahol hatalmas háborúkat indítottak a helyi lakosság ellen. A bizonytalan eredetű nép Kr. e. 1200 és 900 között folytatta támadásait, ezt az időszakot pedig Wilhelm Max Müller, az orientalisztika tudósa kiemelten fontos korszaknak nevezte.
A híres egyiptomi fáraó, II. Ramszesz úgy döntött, hogy szembenéz a tengeri néppel. Ha hinni lehet a legendás leírásoknak, zseniális taktikával megálljt parancsolt a támadóknak. Állítólag megengedte a flottájuknak, hogy a Nílus közelébe érjenek, majd megtámadták a hajókat. Vannak azonban olyanok, akik azt hiszik, hogy a rejtélyes támadók nem is tengeri nép voltak, hanem kalózcsoportok, akik foglyokat hurcoltak el különböző mediterrán városokból.
A harcok III. Ramszesz uralkodásának idején is folytatódtak, miután a tengeri nép lerombolta a kereskedelmi központot Kádesben, majd be akarták kebelezni Egyiptomot. Ez azonban nem sikerült nekik. Végül a tengeri nép vereséget szenvedett III. Ramszesz alatt, néhány évvel azután, hogy megpróbálták elfoglalni Egyiptomot. Az utolsó néhány tagjukat Kr. e. 1178-ban Xois városában megölték, vagy foglyul ejtették őket. A túlélők rabszolgaságba kerültek, de leszármazottjaik talán még ma is közöttünk vannak.