Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa közleményében azt írta, hogy a katonai taktikák és fegyverek alkalmazása, a szükségtelen és aránytalan erőszak alkalmazása, valamint a palesztinokat érintő, széles körű, önkényes és diszkriminatív mozgáskorlátozások alkalmazása rendkívül aggasztó.
Hozzátette: az erőszak és az elnyomás intenzitása évek óta példátlan.
A jelentés felszólít a fegyverek és katonai eszközök rendőri műveletek során történő alkalmazásának azonnali beszüntetésére, a palesztinok önkényes letartóztatásának és bántalmazásának megszüntetésére, a mozgásra vonatkozó diszkriminatív korlátozások megszüntetésére.
A dokumentum továbbá foglalkozik az emberi jogok helyzetével a megszállt Ciszjordániában és az Izrael által annektált Kelet-Jeruzsálemben október 7., a Hamász által Izraelben végrehajtott véres támadás időpontja és november 20. között.
A terrortámadás által kiváltott háborúban 21 110 ember vesztette életét a Gázai övezetben, köztük 6300 nő és 8800 gyermek a Hamász-kormány egészségügyi minisztériumának adatai szerint.
Izraelben a támadásnak mintegy 1140 halottja volt, többségük civil, az AFP francia hírügynökség legutóbbi hivatalos izraeli adatokon alapuló számítása szerint.
A Hamász mintegy 250 embert rabolt el, közülük 129-et még mindig a Gázai övezetben tartanak fogva Izrael szerint, amely a példátlan támadás megtorlásaként megsemmisítést ígért a Gázai övezetben 2007 óta hatalmon lévő palesztin iszlamista mozgalomnak.
A gázai szárazföldi offenzívában pedig eddig 167 izraeli katona halt meg, köztük három szerdán – közölte csütörtök reggel a hadsereg.
A vizsgált időszakban a jelentés szerint meredeken megnőtt a légicsapások és a menekülttáborokba és más sűrűn lakott területekre való behatolások száma, amelyek halálos áldozatokat, sérülteket és jelentős károkat okoztak a polgári infrastruktúrában.
Az október 7-ét követő hetekben a jelentés a telepesek támadásainak erőteljes növekedését állapította meg, lövöldözésekkel, házak és járművek elleni gyújtogatások, valamint fák kitépése formájában.
Türk egyben követelte: Izrael tegyen azonnali, egyértelmű és hatékony intézkedéseket a palesztin lakosság elleni telepeserőszak megszüntetésére, vizsgáljon ki minden olyan erőszakos incidenst, amelyben telepesek és izraeli biztonsági erők vettek részt, biztosítsa a palesztin közösségek hatékony védelmét az erőszakos áthelyezés minden formájával szemben, és biztosítsa a fegyveres telepestámadások következtében elűzött pásztorközösségek visszatérését földjeikre.
Főbiztos egyben felszólította Izraelt, hogy biztosítson bejutást hivatalának az országba, amely jelentést fog készíteni az október 7-i támadásokról.