Egy 8000 ember bevonásával készült tanulmány azokat vizsgálta 14 éven keresztül, akik két év alatt elvesztették teljes vagyonuk legalább 75 százalékát. Azokhoz az emberekhez képest, akiknek anyagi helyzete stabil maradt, a pénzügyi veszteséget elszenvedőknél 27 százalékkal nagyobb volt a demencia kialakulásának esélye.
A diagnózis egy orvosszakértővel végzett telefonos felmérésen, valamint a gondolkodási készségek tesztjein végzett teljesítményen alapult. A tesztek kimutatták, hogy az emberek kognitív hanyatlása felgyorsul, ha nagy mennyiségű pénzt veszítettek. Úgy vélik, ez azzal lehet összefüggésben, hogy a pénzveszteség miatt sokaknak le kell mondaniuk az egészséges táplálkozásról vagy az edzésről és a társasági élet bizonyos szeleteiről, ami depresszióhoz vezethet. Hozzátették, egy hirtelen pénzügyi katasztrófa megemeli az emberek vérnyomását és fokozza a gyulladást a szervezetben, ami károsíthatja az agyat, és felgyorsíthatja a memóriavesztést a későbbiekben.
Érdekesség, hogy a pénzügyi veszteség valamint a demencia közötti kapcsolat csak a 65 év alatti embereknél volt megfigyelhető, az idősebbeknél nem.
A kínai Zhejiang Egyetem Orvostudományi Kara által vezetett kutatás szerzői szerint hogy a 65 év felettiek jobban megbirkózhatnak a stresszes életeseményekkel – írja a Daily Mail.