A kutatások folyamatosan mélyítik annak megértését, hogy bizonyos életmódbeli döntések hogyan befolyásolhatják a rák kialakulásának kockázatát. Szerencsére az egészséges táplálkozással csökkenthetjük a halálos betegség kialakulásának esélyét.
Fitokemikália, amely segítség a rák ellen
Egy orvos felfedett egy népszerű zöldséget, amely tele van egy erős fitokemikáliával. Tim Tiutan, egy rákos betegeket kezelő onkológus kórházi orvos a TikTok-oldalán vázolta fel azt a fitokemikáliát, amely segíthet a rák elleni küzdelemben.
Az orvos tanácsa nem drága, nehezen beszerezhető termékeket tartalmaz, hanem csak az egyszerű brokkolit. A zöld zöldség tele van egy fitokemikáliával, az úgynevezett szulforafánnal – derült ki az Express cikkéből.
„Ezt a fitokemikáliát először az 1990-es években vizsgálta széles körben Jed Fahey a Johns Hopkins Egyetemen. Tekintettel a rákellenes tulajdonságaira utaló meggyőző kutatásokra, a brokkoli eladásai akkoriban világszerte az egekbe szöktek” – magyarázta a szakértő.
A zöld zöldség használ
Számos in vitro (laboratóriumi) vizsgálat utalt arra, hogy a szulforafán miért rendelkezik rákellenes tulajdonságokkal. Azonban több, különösen humánvizsgálatra van szükség előnyeinek további tisztázásához. Mindezzel együtt a rákmegelőzésen kívül is robusztus mennyiségű adat támasztja alá a keresztesvirágú zöldségek összes egészségügyi előnyét” – fejtette ki Tim Tiutan.
Egy, a Journal of Oral and Maxillofacial Pathology című folyóiratban közzétett kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy érdemes rendszeresen fogyasztani a szulforafánt tartalmazó zöldségeket az általános egészség megőrzése és akár a rák kockázatának csökkentése érdekében.
A szakértő a brokkolicsírát ajánlja fogyasztásra, hiszen ebben elegendő mennyiség található a vegyületből. Ha azonban nem vagyunk brokkolirajongók, az orvos elmagyarázta, hogy a szulforafán a káposztában, a kelkáposztában és más keresztesvirágú zöldségekben is el van rejtve.
Kerüljük a mesterséges étrend-kiegészítőket
További erős, rákellenes fitokemikáliát tartalmazó táplálkozás-kiegészítőket vásárolhatunk is, azonban a szulforafánt tartalmazó palackozott étrend-kiegészítőket nem vizsgálták alaposan, és az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal nem hagyta jóvá. Ezért jobb, ha a finomságot természetes zöldség formájában választjuk Tim Tiutan szerint.