Legyen szó recept nélkül kapható vagy vényköteles gyógyszerekről, az USA Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) adatai szerint a nők kétszer annyi gyógyszer-mellékhatásról számolnak be, mint a férfiak. A különbséget szokás volt arra fogni, hogy más a férfiak és a nők biológiája, azonban a Harvard Egyetem kutatói eltérő véleményre jutottak egy nemrégiben, a Social Science & Medicine folyóiratban publikált eredményeik szerint. Arra jutottak, hogy jobb magyarázatot jelentenek a nemi alapú társadalmi tényezők erre a különbségre.
A kutatók az FDA nyilvános mellékhatás-adatbázisának több mint 33 millió adatát használták fel a vizsgálataikhoz, ez az az adatbázis, ahova a gyógyszerhasználók által tett bejelentések kerülnek. Több olyan tényezőt is találtak, amely elvezethetett a tapasztalt különbséghez:
- A nők egészségtudatosabbak, nagyobb eséllyel fordulnak orvoshoz, szednek vényköteles gyógyszert.
- A kutatók szerint a nőket gyakrabban éri olyan elfogultság, diszkrimináció a gyógyítási folyamatok során, amelyek befolyásolják a diagnózist, vagy azt, hogy megfelelő kezelésben részesüljenek.
- A társadalmi elvárások, sztereotípiák vagy a megbélyegzés abban befolyásolják a nőket, hogy miként élik meg a velük lezajló eseményeket. Egy nő például nagyobb eséllyel fogja nemkívánatos mellékhatásként elkönyvelni (és jelenteni) a hízást, mint egy férfi.
- Végül, de nem utolsósorban, a nők sokkal gyakrabban élnek szegénységben, mint a férfiak, gyakrabban válnak párkapcsolati erőszak áldozataivá, többször szembesülnek szexuális zaklatással például a munkahelyükön mint a férfiak, és ezek mindegyike magával hozhat mentális vagy fizikai egészségügyi problémákat.
A vizsgálati eredményeket le lehet tesztelni más adatbázisokon, vagy alapot jelenthetnek új kutatások megtervezéséhez, azonban talán a legfontosabb, hogy rávilágít azokra az elkerülhető tényezőkre, amelyeknek köszönhetően a nők gyakrabban élnek meg mellékhatásokat.