Brit külügyminiszter: Le kell állítani a hajók elleni támadásokat a Vörös-tengeren

MH/MTI
2024. január 4. csütörtök. 18:47
Frissítve: 2024. január 4. 18:56

Az Irán által támogatott jemeni húszi lázadók az utóbbi hetekben több rakéta- és dróntámadást hajtottak végre kereskedelmi és hadihajók ellen a Vörös-tengeren, ez pedig nemzetközi felháborodást váltott ki. Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Németország, Olaszország, Japán, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Bahrein, Belgium, Dánia és Hollandia szerdán közös közleményt adott ki, amelyben következményeket helyezett kilátásba arra az esetre, ha a lázadók nem hagynak fel a támadásokkal.

David Cameron csütörtökön leszögezte: „ez törvényellenes”. „Ennek semmi köze Gázához, semmi köze Izraelhez. Ez a hajózás szabadságáról szól. Arról szól, hogy a hajók szabadon szállíthassák szállítmányukat” – részletezte koszovói útja során a brit külügyminiszer. Hozzátette: a teljes világgazdaság fog szenvedni, ha a hajókat továbbra is támadják. „Ezeket a támadásokat meg kell állítani, ellenkező esetben következményekre kell számítani” – mondta.

A brit külügyi tárca vezetője nem adott határozott választ arra az újságírói kérdésre, hogy Nagy-Britannia milyen lépéseket fontolgat, például hogy küld-e a térségbe több hadihajót. A következményeket a tizenkét ország által aláírt nyilatkozat sem részletezi, ám Grant Shapps brit védelmi miniszter a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap hétfői kiadásában megjelent írásában úgy fogalmazott, hogy ha a nemzetközi közösség nem védi meg a Vörös-tengert, az bátoríthatja mindazokat, akik máshol, például a Dél-kínai-tengeren vagy a Krím környékén igyekeznek fenyegetően fellépni, és ebben a helyzetben Nagy-Britannia kész közvetlen akciók végrehajtására.

Elolvasom a cikket