Ha ilyen vércsoportja van, kezdhet aggódni

A vércsoportok a vörösvérsejtjeink felszínén megjelenő vegyi anyagok gazdag választékát írják le. A legismertebbek közé tartoznak az A és B elnevezésűek, amelyek együtt lehetnek jelen AB-ként, külön-külön A-ként vagy B-ként, vagy egyáltalán nincsenek jelen és O-ként szerepelnek. Ám még ezeken a főbb vércsoportokon belül is vannak finom eltérések, amelyek a felelős gének mutációiból erednek.

Egy friss genomikai kutatás most egyértelműen kimutatta: az a-típusú vércsoportba tartozók nagyobb valószínűséggel kapnak strókot 60 éves koruk előtt, mint a más vércsoportúak.

Agyvérzés és A vércsoport – egy különös kapcsolat.

A Neurology című szaklapban nemrégiben megjelent tanulmány szerint az A vércsoportúaknál nagyobb a kockázata annak, hogy 60 éves koruk előtt stroke-ot kapnak, mint a más vércsoportúaknál. Ebben a tanulmányban a szakértők a vércsoportot és a korai iszkémiás sztrók (EOS) közötti összefüggést vizsgálták, rámutatva, hogy a korai sztrók 60 éves kor előtt következik be.

A tudósok összesen 48 genetikai vizsgálat adatait gyűjtötték össze, amelyekben körülbelül 17 ezer agyvérzéses eset és közel 600 ezer stroke-on kívüli kontroll résztvevő adatait elemezték.

Az egész genomra kiterjedő kutatás két olyan vércsoportot tárt fel, amelyek szorosan összefüggtek a stroke korábbi kockázatával.

Az elemzésben mindent figyelembe véve a legnagyobb összefüggés a sztrók kockázatával kapcsolatban az a és 0 vércsoporttal volt.

A szakemberek kimutatták, hogy az A vércsoportúaknál 16 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki korai stroke. Ezzel szemben az 0 vércsoporttal rendelkezőknél csökkent a sztrók kockázata, beleértve a 60 éves kor előtti sztrókot is.

Még mindig nem tudjuk, hogy az A vércsoport miért jelent nagyobb kockázatot- mondta Steven Kittner, a Marylandi Egyetem érneurológusa és a tanulmány vezető szerzője.

Valószínűleg köze lehet a véralvadási faktorokhoz, például a vérlemezkékhez és az ereket borító sejtekhez, valamint más fehérjékhez, amelyek szerepet játszanak a vérrögök kialakulásában. A jövőbeni vizsgálatok segíthetnek tisztázni az eredmények jelentőségét.

Nagyobb rizikó a helytelen életmód.

A szerzők szerint a fiatalabb emberek sztrókját kisebb valószínűséggel okozzák az artériákban felhalmozódott zsírlerakódások (ez a folyamatot érelmeszesedésnek nevezik), és nagyobb valószínűséggel a vérrögképződéssel kapcsolatos tényezők. És bár a vércsoportunkat nem tudjuk megváltoztatni, a sztrók kialakulásának vannak más kockázati tényezői, amiket viszont igen: ilyenek a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, a dohányzás és az elhízás.

Elolvasom a cikket