Schmidt Éva szerint a nyugati civilizáció elvágja az embert az őseihez vezető ösvénytől

A január 25-én látható filmben a 2002-ben elhunyt tudós részletesen beszél az emberben élő állatról:

„A nyugati kultúra, ahogy ezt önmagamon tapasztalom, észrevétlenül elvágja az embernek az ősei felé vezető ösvényét, s ezzel egyidejűleg a szellemi világhoz vezető ösvényét is. Abban az időszakban, amikor ez engem a legjobban veszélyeztetett, valahogy előállt a medve, mintegy védve ennek az ösvénynek a kapuját.

Jó, hogy az energiáit én alig bírtam ki, de mindenesetre megóvott attól, hogy valaha is a fogyasztói társadalmak tagjaihoz hasonló legyek. S ekkor nyilvánvalóvá vált számomra, hogy tulajdonképpen minden emberben ugyanaz az állat él – hiszen én magam is Európa közepén születte – csak éppen be van zárva a ketrecébe.

Nyilvánvalóvá váltak a totemizmus titkai is… mintha valami olyasmi lenne, hogy az ősenergiából, vagy a teremtő Istenből, egy energia áramlat kilép, hogy aztán majd ezen a való világon valami keletkezzen belőle.”

Halmy György, A lelőtt harcos című film rendezője, aki Schmidt Évával a filmben elhangzó interjút készítette, a vetítés előtt elhangzó bevezetőjében a sámántudás alapjait fog érinteni, illetve az ősök ösvényén járásról szól majd, amely a mai ember önismeretének tudatosítását is elősegítheti a rendező szerint.

Mint lapunknak elmondta, a január 25-i összejövetel után még három filmjét fogják vetíteni a következő hónapokban, majd lezárul az összesen 19 részből álló sorozat.

Halmy György Schmidt Éváról szóló filmjeit korábban vetítette az m2 és a Duna Tv, majd a 2000-es évektől a Tabán moziban láthatták az érdeklődők. Schmidt Éva halálának huszadik évfordulója és tudományos hagyatékának megnyitása kapcsán a Fészek klubban kezdődött a tavasszal záruló vetítéssorozat, amelynek a rendező elmondása szerint eredeti célja a filmek elemzése, hátterük megvilágítása, a tudós életének megértése.

Azt is megtudtuk, hogy a vetítéssorozat lezárulása után további összejöveteleket szerveznek az érdeklődők számára, amelyek témája a tudományos kutatásokból gyűjtött, lefordított szövegekből ismert medvetor lesz, amely szakrális és összművészeti közösségi esemény. A részvevők annak a lehetőségét vizsgálják meg, hogyan, milyen szövegekből, zenékből, táncokból jöhetne létre a magyar medvetor.

Az esten közreműködik Fürjes Katalin dobos és Berényi Dávid színművész

Helyszín: Bp, Xll., Istenhegyi út 29.

Széll Kálmán tértől 21-es busszal négy megálló.

A szervezők kérik, hogy az érdeklődők jelezzék részvételi szándékukat itt.

Elolvasom a cikket