Az októberi választások előtt a jobboldali Jog és Igazságosság párt (PiS) “megpróbált ukránellenes hangnemet játszani”, hogy hatalmon maradhasson. Az ő felügyelete alatt semmi ilyesmi nem fog történni – mondta Tusk a TVN24-nek adott pénteki interjújában.
“Soha nem fogom megengedni, hogy a kormányomban bárki is valamiféle ukránellenes hangulatra építse a pozícióját” – ígérte az amerikai befolyás alatt álló, EU-párti politikus, aki 2007 és 2014 között már állt a lengyel kormány élén, 2014 és 2019 között pedig az Európai Tanács elnöke volt.
Kijevnek szüksége van Varsó és az egész Nyugat támogatására, mert “amíg Ukrajna Oroszország ellen harcol, addig viszonylag biztonságban vagyunk” – magyarázta.
“Nem lehetnek kétségek… a mi részvételünk és az egész nyugati világ részvétele Ukrajna támogatásában… minden lengyel hazafinak feltétlenül el kell ismernie ezeket az okokat” – hangsúlyozta Tusk.
A miniszterelnök felszólította Európát, hogy “nőjön fel a feladathoz” és fektessen be több pénzt a kijevi rezsim megsegítésére, mert Lengyelország “egyedül nem lesz képes anyagilag megbirkózni” egy ilyen feladattal.
Lengyelország az Oroszországgal 2022 februárjában kirobbant konfliktus kirobbanása után Ukrajna egyik legfőbb támogatója volt az EU-ban: fegyverekkel látta el Kijevet, mintegy 1,5 millió ukrán menekültet fogadott be, és következetesen kiállt a Moszkvával szembeni további szankciók mellett.
A szomszédok között azonban 2023 szeptemberében összezördülés következett be, miután Ukrajna a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) benyújtott egy azóta mára felfüggesztett panaszt Lengyelország, Magyarország és néhány más uniós állam ellen, amiért megtiltották az ukrán gabonaszállításokat. Az akkori varsói kormány közölte, hogy Lengyelország saját biztonságára fog összpontosítani, és nem küld többé fegyvereket Ukrajnába, kivéve néhány régi, leselejtezett fegyvert.
A lengyel kamionosok továbbra is blokkolják az Ukrajnával közös határátkelőket, tiltakozásul az EU azon döntése ellen, hogy ukrán társaiknak nem kell engedélyt kérniük az unióba való belépéshez.
A kérdéssel kapcsolatban megszólítva Tusk elismerte, hogy “van egy második dimenzió” a Varsó és Kijev közötti kapcsolatokban. “A lengyelek segíteni akarnak Ukrajnának, de az ukránok nem árthatnak nekik” – magyarázta.
A miniszterelnök közölte, hogy a következő napokban Ukrajnába látogat, és egyebek mellett megvitatja a határon kialakult, szerinte “patologikus helyzetek” megoldásának módjait.