A macskák már az ókori civilizációk óta részei az életünknek, jó ideje pedig már a városokban is gyakori háziállat a cica. Sokan azonban nem tudnak egy légtérben megmaradni a macskákkal, mert allergiások rá.
Vannak, akiknek már akár a macskás lakásba belépve viszketni és könnyezni kezd a szemük, folyni az orruk, tüsszögnek és kapar a torkuk. A macskaallergia sok embert érint, nekik akár a szociális életükre is kihatással lehet ez a kellemetlen betegség.
A közhiedelemmel ellentétben a kellemetlen allergiát nem a macskaszőr okozza, hanem a macska bőrén, nyálán és vizeletében található protein, ami a macska tisztálkodása során jut az állat szőrére, és ezáltal a lakás különböző pontjaira.
A tradicionális kezelés úgynevezett antihisztaminos gyógyszerekkel, vagy vagy allergén immunterápiával történik. Az utóbbi oltásokkal csökkenti az érzékenységet a betegben az allergénekre, de ez gyakran sok időt vesz igénybe, illetve nem mindenkinél válik be.
Az Egyesült Államok Nemzeti Allergológia és Infektológia Intézete (NIAID) folytatott le egy kutatást, amiben a szokásos oltások mellett tezepelumabot is adtak a résztvevőknek. A tezepelumab nevű antiestet alapvetően az asztmás tünetek kezelésére használják.
A kutatás során 36 százalékkal csökkent a viszketés, tüsszögés és az orrfolyás azoknál, akiknek tezepelumabot adtak, de ennél is számottevőbb eredmény, hogy a tünetek egy évvel a a kísérlet befejezése után is 24 százalékos csökkenést mutattak, amit a kutatók elképesztő sikerként könyveltek el.
Ez a felfedezés reménysugárként szolgálhat azoknak, akik hosszú ideje küzdenek a macskaallergiával.