Kiderült a paradicsom döbbenetes hatása

A European Journal of Preventive Cardiology című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a paradicsom fogyasztása segít a magas vérnyomás kezelésében, sőt idősebb felnőtteknél akár meg is előzheti a hipertónia kialakulását.

Korábbi klinikai vizsgálatok már elemezték a paradicsomfogyasztás vérnyomásra gyakorolt hatását, akkor azonban ellentmondásos eredmények születtek. Ezért a mostani kutatásban kifejezetten a szív- és érrendszeri betegségeknek leginkább kitett, idősebb korosztályra koncentráltak.

„A paradicsomfogyasztás – beleértve a paradicsomalapú termékeket is – segít a magas vérnyomás megelőzésében és kezelésében. A legtöbb paradicsomot fogyasztók esetében 36 százalékkal csökkent a magas vérnyomás kockázata, míg a mérsékelt paradicsomevés különösen az 1. fokozatú hipertóniában szenvedők körében fejtett ki jótékony hatást” – írták a kutatók a tanulmányban.

A paradicsom mint vérnyomáscsökkentő orvosság

A kutatásban összesen 7056 önkéntes vett részt, az alanyok 82,5 százaléka küzdött magas vérnyomással. A résztvevőket négy csoportba sorolták aszerint, hogy mennyi paradicsomot ettek.

A napi 110 grammnál több paradicsomot fogyasztóknál, illetve a két középső csoportba tartozóknál (44–82 gramm és 82–110 gramm) egyértelműen csökkent a diasztolés vérnyomás értéke.

Rosa María Lamuela-Raventós, a Barcelonai Egyetem Táplálkozás- és Élelmiszer-biztonsági Kutatóintézetének igazgatója szerint a védőhatás a likopin nevű antioxidánsnak köszönhető, ez a vegyület adja a paradicsom vörös színét is.

Így csökkenti a vérnyomást a paradicsom

A likopin csökkenti a vérnyomás-emelkedésben kulcsszerepet játszó angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) mennyiségét, és akadályozza az angiotenzin–2 szintézisét. Emellett pedig fokozza a nitrogén-oxid termelődését az érfal sejtjeiben, amely szintén csökkenti a vérnyomást és fokozza a véráramlást.

Az angiotenzin–2 hatására az erek összeszűkülnek, amely megnehezíti a szív munkáját. A vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, például az ACE-gátlók csökkentik az angiotenzin-konvertáló enzimek termelését.

Bár a tanulmány nem tért ki arra, hogy a paradicsomot nyersen vagy főzve érdemes fogyasztani, Lamuela-Raventós szerint a főzés során az antioxidánsok biológiai értelemben hozzáférhetőbbé válnak, a szervezet könnyebben tudja hasznosítani őket.

Elolvasom a cikket