Lehet, hogy élvezetes a kora reggeli görgetés és olvasgatás, nem véletlen, hogy reggelente sokan nyúlnak automatikusan a telefonjukért, és kezdik a napjukat a közösségi oldalakon. Egy idegtudós szerint azonban egyáltalán nem tesz jót az agyunknak, ha ezt a rutint követjük.
Emily McDonald, aki évek óta tanulmányozza az agyat, és jelenleg az idegtudományi doktori cím megszerzésén dolgozik, egy TikTok-videóban osztotta meg, mi is történik a fejünkben a közösségi oldalak hatására. Kezdetnek megosztott egy praktikus útmutatót az agyhullámok különböző típusairól: delta, théta, alfa, béta és gamma.
- Delta: a mélyalváshoz kapcsolódó leglassabb agyhullám.
- Théta: lelassult agytevékenység, csaknem annyira, mint mélyalvásnál.
- Alfa: az agyunk még dolgozik, de ellazult állapotban vagyunk.
- Béta: az éberség állapota, ilyenkor az agyunk gyorsan reagál.
- Gamma: legmagasabb frekvenciájú agyhullám, nagyon koncentrált állapot.
„Az első dolog, amit tudnunk kell, hogy amikor reggel felébredünk, az agyhullámaink átmennek a delta, théta, alfa, majd a béta állapotba, vagyis egyre éberebbek és éberebbek leszünk” – mondta Emily.
A tudomány szerint az agy fokozatosan ébred fel, átmegy minden állapoton, mielőtt eljutna a bétáig – de ha egyből elkezdjük görgetni a közösségi oldalakat, azzal átugorjuk ezeket a szakaszokat – írja a Metro.
„Ha reggel az első dolgod, hogy megnézed a telefonodat, akkor az agyad egyenesen a béta állapotba lép, ez azt eredményezi, hogy a nap hátralévő részében még több stressz fogja érni” – mondja Emily. A dopaminszintet is növeli a közösségi média, ezért fogunk a nap folyamán újra és újra vágyni arra, hogy megnézzük.