Köztudott, hogy a daganatos betegségek kialakulásában táplálkozási tényezők is szerepet játszhatnak. Az egeszsegvonal.gov.hu-n olvasható egyes kutatások szerint a vörös húsok és a feldolgozott (sózott, füstölt, pácolt, tartósítószerrel kezelt) húskészítmények túlzott fogyasztása összefüggésbe hozható a vastagbél-, gyomor-, illetve emlőrák kialakulásával. Nemcsak a tartósítás, hanem a húsok túlsütése során is keletkezhetnek rákkeltő anyagok. A cukorban, feldolgozott szénhidrátforrásokban gazdag táplálékokat is érdemes kerülni, mivel ezek fokozzák a cukorbetegség és az elhízás kialakulásának kockázatát.
Az állatvilágban efféle táplálékok nem fordulnak elő, ennek ellenére a daganatos megbetegedések ott is kimutathatók. A Montpellier-i Egyetemen Frédéric Thomas professzor vezetésével egy kutatócsoport evolúciós és ökológiai megközelítésből vizsgálja a tumorok kialakulását. A munkába Tökölyi Jácint, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszék egyetemi docense is bekapcsolódott.
„A közösen végzett kutatásunk egy olyan összefüggést vizsgál, amit emlősökre nézve relatíve jól ismerünk, most pedig általánosítottuk az állatvilág egészére. Megállapítottuk, hogy összefüggés van a kalóriafogyasztás, vagyis a bevitt táplálék mennyisége és a rák kialakulásának kockázata között. Az édesvízi hidrákat és zebrahalakat vizsgálva arra jutottunk, minél magasabb a fogyasztás, annál magasabb a rák kialakulásának esélye. Sőt, a rák mellett az öregedéssel járó megbetegedésekre is érvényes ez.”
A debreceni kutató szerint biztosan kijelenthető, hogy jelentős egészségügyi előnyökkel jár a csökkentett táplálékfogyasztás, ezt kísérleteik bizonyították.