Ilyen hatással vannak a szervezetére a savanyított zöldségek

Sokan csak az ünnepi asztalon találkoznak a savanyított káposztával, pedig ha tudnák, hogy milyen hatása lehet a szervezetükre, akkor lehet, hogy rendszeresen fogyasztanának savanyított zöldségeket. A sima zöldség, és a savanyított verziója között csupán annyi a különbség, hogy egy kémiai folyamat során (amelynek a neve fermentálás) enzimek hatásának teszik ki a zöldséget, amely ennek hatására hasznos baktériumokkal, gombákkal és szerves savakkal lesz tele, amelyek gátolják az étel megromlását okozó mikroorganizmusok elszaporodását. Ráadásul ettől könnyebben emészthetővé is válnak. Egy konkrét ételen, a savanyított káposztán keresztül mutatta be a Mindmegette, hogy miért érdemes gyakrabban fogyasztani savanyított zöldségeket.

Ahogy a lap beszámolt róla, a savanyított ételek gyulladáscsökkentő anyagokat termelnek a szervezetünkben, és növelik az ásványi anyagok, vitaminok, valamint a fehérjék és a zsírok felszívódási sebességét. Ennek hatására képesek leszünk leküzdeni a különböző gyulladásos folyamatokat, sőt az allergiás tüneteink is enyhülhetnek. Az erjesztési folyamat részeként, olyan biológiailag aktív anyagok szabadulnak fel, mint a flavonoidok vagy a fitoösztrogének. Ezek jótékony hatással vannak az egész szervezetünk működésére. Emellett a fermentáció végtermékeként létrejövő szerves savaknak fontos szerepük van a bélnyálkahártya táplálásában, az anyagcsere szabályozásában és az idegrendszer működésében.

A fermentálás további pozitív következményei:

  • jobb kedvünk lesz tőle: javítja az agy és a bélrendszer kapcsolatát, és a beleinkben megnő a szerotonin és a dopamin termelődése, ami a jó hangulatért felelős;
  • kedvez az alakunknak: csökkenti az étvágyat, és a nassolás utáni vágyat;
  • szebbé teszi a bőrünket: rengeteg antioxidáns van benne és lassítja a sejtek öregedését, ráadásul a C-vitamin tartalma is magas. Emellett a már említett gyulladáscsökkentő hatása miatt a bélbaktériumaink rendben lesznek, és ez a bőrünkön is megfog látszani;
  • jó a szívnek és a csontoknak is: a savanyú káposzta bővelkedik K2-vitaminban, ami csökkenti a koleszterinszintet és kordában tartja a vérnyomást. Emellett segíti a kalcium felszívódását a szervezetben.

Nem mindenki számára ajánlott a savanyított káposzta, ha valaki hajlamos puffadásra, vagy emésztőrendszeri betegségben vagy epebetegségben szenved, akkor a savanyú káposzta fogyasztása nem ajánlott!

Elolvasom a cikket