Megalakult Badacsony-hegy Tájegységi Értéktár Bizottság

A 2012-ben született Hungarikumtörvény (2012. XXX. trv.) lehetőséget ad a külhoni magyar szervezeteknek Nemzetrész Értéktár Bizottság, a magyarországi önkormányzatoknak pedig Települési Értéktár Bizottság létrehozására. Az értéktárbizottságok célja és feladata a településen található tárgyi, természeti és szellemi értékek feltárása, gyűjteménybe rendezése és az utókor számára való megőrzése.

A Kárpát-medencében hét Külhoni Nemzetrész Értéktár Bizottság alakult az adott ország területén élő magyarságra jellemző nemzeti értékek megőrzésére. Magyarországon a 3200 település mintegy harmadában jött létre Települési Értéktár Bizottság, regionálisan pedig nyolc Tájegységi Értéktár Bizottság működik.

A Balatonban tükröződő, impozáns tanúhegy, a Badacsony, Magyarország ikonikus vidéke, az ország egyik vizuális szimbóluma. A Badacsony-hegy és környéke nemcsak természeti értékekben, hanem épített örökségben, kulturális hagyományokban is gazdag terület. A geológiai adottságok, a különleges vegetáció, a kétezer éves szőlőművelés, a bor- és borászati kultúra és az ehhez kapcsolódó épített örökség, a borospincék, présházak és nyaralók világa, ezek hagyományainak, értékeinek feltárása és megőrzése nemcsak a nemzeti értékpiramis talapzatát erősítheti, hanem a piramis csúcsán, a hungarikumok között is kiemelt helyet foglalhatna el.

A helyi kulturális értékek megóvásáért elkötelezett civilek 2023-ban Badacsony Szőlőhegyért néven egyesületet alapítottak, alapvetően örökségvédelmi, valamint tudás- és szemléletformáló céllal. Az egyesület aktív résztvevőként kíván tevékenykedni a Badacsony-hegy és környéke természeti és kulturális értékeinek megőrzésében és fenntartható fejlesztésében. Célul tűzték ki a szőlészeti-borászati örökség, a természeti értékek, a szellemi, tárgyi és épített örökség feltárását, rendszerezését és bemutatását. Ez csak egyregionális értéktár összeállításával lehetséges, ami a Badacsony-hegy valódi értékeit is ismertté tenné. A mindennél értékesebb táj képét csak ennek a, védettséget jelentő tudásnak a birtokában lehet megóvni.

A hegy három településhez tartozik, Badacsonytomaj, Badacsonytördemic és Nemesgulács osztozik rajta, de a hegyet, értékeinek feltárását nem lenne szerencsés megosztani, és valójában nem is lehet. A Badacsony Szőlőhegyért Egyesület ezért kezdeményezte, hogy a három önkormányzattal közösen Tájegységi Értéktár Bizottságot hozzanak létre.

A Tájegységi Értéktár szerződésének ünnepélyes aláírására, a bizottság tagjainak bemutatására 2024. február 1-jén, pénteken 15 órakor az 1960-as évek balatoni világát idéző felújított és frissen átadott Tátika műemlék épületében (8261 Badacsonytomaj, Egry sétány 21.) kerül sor.

Elolvasom a cikket