A dohányzásról való leszokás minden életkorban csökkenti a rák kockázatát

A rák kialakulásának esélye a felére csökkent azoknál, akik legalább 15 évig abbahagyták a dohányzást, azokhoz képest, akik továbbra is dohányoztak; a tüdőrák kockázata tovább és gyorsabban csökkent, különösen azoknál, akik még a középkor elérése előtt abbahagyták.

A kutatók csaknem hárommillió koreai egészségügyi adatait elemezték, akik 2002-től kezdődően egészségügyi vizsgálaton vettek részt, és 2019-ig rögzítették a rákos eseteket, köztük a tüdő-, máj-, gyomor- és vastagbéldaganatokat. A vizsgálat során csaknem 200 ezer résztvevő kapott rákdiagnózist.

„Életkortól függetlenül a dohányzásról való leszokás bizonyítottan csökkenti a rák, különösen a tüdőrák kialakulásának kockázatát” – mondta dr. Jin-Kyoung Oh, aki a Szöul melletti Nemzeti Rákközpontban vezette a tanulmányt.

Az átlagosan 13 év és öt hónapos követés után a dohányzásról leszokók körében a tüdőrák kockázata 42 százalékkal csökkent, a máj-, a vastagbél- és a gyomorrák esetében pedig kisebb, 27 százalékos, 20 százalékos és 14 százalékos csökkenést mértek, mint azoknál, akik továbbra is dohányoztak. A részleteket a Jama Network Open című szaklapban tették közzé.

Az Egyesült Királyságban évente a rák okozza az összes haláleset több mint egynegyedét, és messze a tüdőrák a leggyakoribb. A dohányzás legalább 15 különböző rákos megbetegedést okoz, amelyek a tüdőt, a húgyhólyagot, a gyomrot és a beleket, valamint olyan szerveket, mint a vese és a máj érintik. A dohányzás a rák és a halálozás legnagyobb megelőzhető oka az országban.

A tanulmány szerint azoknál a dohányosoknál, akik 50 éves koruk előtt abbahagyták a dohányzást, a követési időszak alatt 57 százalékkal csökkent a tüdőrák kockázata azokhoz képest, akik tovább pöfékeltek. Azoknál, akik 50 éves korukban vagy annál idősebb korukban szoktak le, 40 százalékkal csökkent a tüdőrák kockázata az adott időszakban.

„A dohányzásról való leszokás életkortól függetlenül jelentős egészségügyi előnyökkel járhat” – mondta dr. Oh a Guardiannek. „Azoknál az egyéneknél, akik középkorúság után szoktak le a dohányzásról, 40 százalékkal alacsonyabb volt a tüdőrák kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik tovább dohányoztak. Ne gondolja, hogy már túl késő. Arra bátorítjuk Önt, hogy fontolja meg a dohányzásról való leszokás megkezdését.”

A rák kialakulása egy többlépcsős folyamat, amelyben a DNS-mutációk addig gyűlnek, amíg egy vagy több sejt olyan módon károsodik, hogy kontrollálatlanul szaporodni kezd – mondta Robert West, a University College London egészségügyi pszichológia professor emeritusa, a függőség szakértője. Minél tovább halad a dohányos ezen az úton, amikor abbahagyja, annál nagyobb az esélye, hogy végül rákos lesz.

„Ez a tanulmány két fontos tényt erősít meg” – mondta West. „Az egyik az, hogy a dohányzás folytatásához képest sok évbe telhet, amíg a rák kockázata csökken. A másik, hogy a csökkenés nagyobb azoknál, akik fiatalabb korban szoktak le.”
„A dohányosok számára ez azt mutatja, mennyire fontos, hogy minél fiatalabb korban hagyják abba a dohányzást. Minden életkorban van előnye, de minél fiatalabb korban tudnak leszokni a dohányosok, annál többet kapnak vissza az életükből” – tette hozzá West professzor. „A dohányzásról való leszokás útja egyértelmű: próbáljunk meg évente legalább egyszer leszokni, és minden leszokási kísérletnél vegyük igénybe a bizonyítékokon alapuló, speciális dohányzásról leszoktató támogatást, ahelyett, hogy megpróbálnánk hideg fejjel leszokni.”

Malcolm Clark, a Cancer Research UK vezető prevenciós politikai menedzsere elmondta: a dohányzás továbbra is a vezető rákos megbetegedést okozó ok, amely naponta mintegy 150 esetet okoz az Egyesült Királyságban – és a dohányosok többsége megpróbált leszokni.

„Soha nem késő leszokni a dohányzásról, de az embereknek támogatásra van szükségük a leszokáshoz. Ezért támogatjuk, hogy az Egyesült Királyság kormánya növelje a dohányzásról leszokást segítő szolgáltatások finanszírozását, valamint a dohányáruk eladási korhatárának megváltoztatását célzó, hamarosan megjelenő jogszabályokat. Ha ez megvalósul, akkor ez segíthet megakadályozni, hogy a következő generáció valaha is a dohányfüggőség rabjává váljon.”

Elolvasom a cikket