Betesz a bürokrácia a disznótornak (is)

A családias hangulatban tartott disznóvágás közepette hajlamosak vagyunk megfeledkezni a disznótor egyik legnagyobb kockázatáról, a trichinellózisról – figyelmeztetett szombati cikkében a pozsonyi Új Szó. Mint az anyagban olvasható, ezt a ritkán előforduló, ám rendkívül veszélyes betegséget a trichinella spiralis nevű parányi fonalféreg okozza.

Mint a lap aláhúzza, az élősködő pár napon, de legkésőbb két hét alatt emésztési zavarokat, hasmenést- és görcsöt, majd lázat idéz elő. A kifejlődött lárva a vérkeringéssel elsősorban a nyelv, a szemmozgató- és a légzőizmokba jut, ahol is gyulladást és heves fájdalmat, továbbá idegrendszeri tüneteket vált ki.

A kórság csak a megfertőződés első két hetében gyógyítható, később már nem.

Azért, hogy az efféle fertőzések elkerülhetők legyenek, a háztáji disznótort minimum egy nappal korábban be kell jelenteni a szlovák regionális Állami Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Felügyeletnél (ŠVPS). Az állatból mintát is kell venni, amit laboratóriumban vizsgálnak meg.

A lapban aláhúzzák, a hatályos törvények alapján a szakhatóságot nemcsak arról kell tájékoztatni, hogy disznótort tervezünk, hanem arról is, ha akár csak egy sertést is veszünk. Ráadásul a telefon nem elég, hanem mindenféle papírokat kell kitölteni.

Az pedig már csak hab a tortán, hogy gazdaságnak számít az is, ha valaki pusztán egyetlen jószágot tart. Sőt, mielőtt valaki beszerzi a röfit, fel kell vennie a kapcsolatot a központi nyilvántartóval, s bejelenteni, hogy gazdaságot létesít. Mindent összevetve tehát akinek nincs malaca, de disznótort óhajt szervezni, előbb gazdaságot kell létrehoznia. Majd miután azt bejegyezték, leperkálhatja a kialkudott összeget a jószágért – de a vásárlás csak olyan személytől lehetséges, akinek szintén van nyilvántartási száma és gazdasága.

És persze minta is kell a húsból a hatóságoknak…

Elolvasom a cikket