MH/MTI
2024. február 13. kedd. 19:25
A néhány éve felújított és múzeummá alakított ingatlant kezelő alapítvány szerint a létesítmény több mint 450 ezer lej (35 millió forint) bevételt hozott. A szecessziós palotáiról híres város polgárainak múlt század eleji életmódját megidéző kiállításokat több mint 28 ezren keresték fel tavaly, a bevétel a belépőjegyek árából és az itteni rendezvényekből származott.
Az önkormányzati tulajdonban lévő látnivalók közül a városháza tornya volt a leglátogatottabb, 36 ezren keresték fel. A neológ zsinagógával, a nagyváradi zsidóság múzeumával és a szabadkőművesek múzeumával kiegészülő látnivalóknak összesen csaknem százezer látogatója volt – áll a jelentésben.
A nagyváradi városvezetés februárban a 2024-es évre is meghirdette a turizmus ösztönzését célzó „Nagyvárad, szeretettel” kampányát. Ennek keretében az említett létesítmények az idén ingyen látogathatók.
A 2024. március 1. és december 31. között zajló kampányban részt vevő szálláshelyek vendégei két ott töltött éjszaka után számos kedvezményben részesülnek. A városházi múzeumok mellett a Körösvidéki Múzeumot, az Ady Endre Emlékmúzeumot és a vármúzeumot is ingyen látogathatják. Egy napig ingyen használhatják a a tömegközlekedést, valamint az egyes kávéházakban, éttermekben is kedvezményben részesülnek.
A termálvize miatt országos jelentőségű turisztikai célponttá nyilvánított Nagyváradot több százezer turista keresi fel évente, legtöbbjüket az akvapark, valamint Félixfürdő és Püspökfürdő közelsége vonzza. A városvezetés nekik akart élményt szerezni, amikor több felújított műemlék épületben a város múlt század eleji aranykorát megidéző múzeumot rendezett be, emlékeztetve hogy Nagyvárad Budapest után a térség második gazdasági és kulturális központja volt.
A bécsi szecesszió stílusában épült Darvas-házat előbb megvásárolta, majd uniós forrásokból felújíttatta és Románia egyetlen szecessziós múzeumaként rendezte be az önkormányzat. A 1909–1912-ben, a Vágó-fivérek tervei alapján épült háromszintes villa a város egyik legfontosabb szecessziós épülete, korabeli bútorokkal rendezték be.
Az elmúlt években az önkormányzati homlokzatfelújítási program révén a belváros többi szecessziós palotája, műemlék épülete is visszakapta egykori pompáját.