Az EBRD szerint minden kritika ellenére hatalmas az a támogatási összeg, amit eddig a Nyugat adott Ukrajna számára.
Az eddigi összesítés szerint az EU 27 milliárd eurót, az Egyesült Államok 23 milliárd eurót adott a háború kezdetétől 2023 végéig Ukrajnának. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Ukrajna a költségvetésének 50 százalékát külföldi segítségből finanszírozza.
Renaud-Basso emellett kiemelte, az Európai Unió által 2024-ben Ukrajnának adni kívánt finanszírozási összege 18 milliárd dollárra rúg, ami az ország idei várható nemzeti össztermékének (GDP-jének) tíz százaléka.
A Politico szerint ugyanakkor mind Brüsszelben, mind Washingtonban fogy a döntéshozók lendülete Ukrajna segélyezése kapcsán.
Miután Orbán Viktor nem vétózott, az EU vezetői hozzájárultak egy 50 milliárd eurós Ukrajna-segélyhez. Az Egyesült Államokban viszont a republikánusok eddig gátolták a Joe Biden elnök és a demokraták Ukrajna támogatására benyújtott terveit.
Renaud-Basso EBRD-bankigazgató viszont úgy látja, hogy az EU hét évre szóló egytrillió eurós költségvetéséhez képest igen csekély az Unió újabb ukrajnai támogató csomagja. Elmondta: maga az EBRD megnövelte négymilliárd euróval az alaptőkéjét, hogy így növelhesse Ukrajna támogatását, más programjainak megkurtítása nélkül. Az EBRD eddig 3,8 milliárd eurót biztosított Ukrajnának a háború kezdete óta kölcsönök formájában, és ezeket a forrásokat növelni is fogja, ha egyszer véget ér a háború.
A londoni központú nemzetközi fejlesztési bank ugyanakkor az ukrajnai invázió kezdete után beszüntette Oroszországot és Belaruszt támogató finanszírozási programjait. Az EBRD-t eredetileg 1991-ben hozták létre a volt szovjet tagországok megsegítésére, jelenleg pedig 72 országban van jelen.