Kitiltották a mobiltelefont az iskolából, a gyerekek megint gyerekként kezdtek viselkedni

Egyre több hazai általános iskolában döntenek úgy, hogy mobiltelefonmentessé teszik az intézményt, mivel a pedagógusok azt tapasztalják, az okostelefon káros hatással van a gyerekek közösségi életére. Az egyik legújabb ilyen intézmény az újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskola, ahol december elején döntöttek úgy, hogy elég volt a mobilból.

A döntést azzal indokolták, hogy a mobiltelefon-használat az órákat is megzavarta, nem egyszer az is előfordult, hogy a dolgozatírás közben is előkerült egy-egy telefon, arról nem is beszélve, hogy a gyerekek a szünetekben legtöbbször csak a mobiljukat babrálták és nem egymással beszélgettek.

Makainé Zérczi Zsuzsanna igazgató megerősítette, telefonmentessé tették az iskolát az elsőtől a nyolcadikig. „Tavaly augusztusban döntöttünk úgy, hogy heti egy napra próbáljuk ki a telefonmentességet az iskolában. Az elképzelésről természetesen tájékoztattuk a Szolnoki Tankerületi Központot, a szülői munkaközösséget és a diákönkormányzatot is. Az osztályfőnöki órákon is átbeszéltük a gyerekekkel, hogy minderre miért van szükség” – mondta az igazgatónő, aki azt is hozzátette, novemberben aztán úgy döntöttek, véglegesen száműzik az iskolából a mobilt.

Egy alkalommal két gyerek vitáját egy harmadik telefonra rögzítette, a videó pedig megjelent a közösségi oldalakon. Az eset felkavarta az iskola nyugalmát, nem mellékesen a felvétellel a személyiségi jogok is sérültek, így végül december elején bevezették a teljes telefonstopot. A mobil a gyerekeknél lehet, nem kell leadni reggel, mikor megérkeznek az iskolába, de kikapcsolva kell tartaniuk a táskájukban.

A telefonmentesség az eltelt több mint két hónap alatt sok pozitív változást hozott az igazgatónő szerint: „A gyerekek elkezdtek egymásra figyelni, beszélgetni. Volt egy nyolcadikos kislány, aki mikor bevezettük a telefonmentes iskolát, azt mondta, megfosztjuk őt, őket valamitől. Rövid idő alatt megváltozott a véleménye, nem is olyan régen azt mondta, amióta nincsenek mobiltelefonok az osztályban, újra beszélgetnek egymással és nincs klikkesedés, mint korábban, amit az is meghatározott, hogy kinek van és kinek nincs mobiltelefonja.”

Elolvasom a cikket