Jön a Bölény, mindent visz

LMA
2024. február 16. péntek. 6:14

Patent kis páncélozott mentőjármű a Wisent–2 (Bölény). Nem régi terméke a Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) nevű vállalatnak, hiszen 2010-ben kezdték gyártani. A 66,5 tonnás lánctalpas kezelését három katona végzi, alapja pedig egy Leopard–2. Utóbbi nem mai csirke, de mivel e Bölény feladata nem a tűzvonalban történő harc, ezért a páncélzatának „bőven” elég, ha a huszonöt milliméteres gépágyú lövedékét megfogja. Sebessége alulról súrolja az óránkénti hetven kilométert, ellenben ha utána akasztunk egy Leopard harckocsit, a tereptől függően, máris lelassul tizenöt-negyven kilométer közé. Ez látszólag smafu, ellenben kár lenne szem elől téveszteni, hogy amit vontat, az sem két kilogramm, hanem (általában) inkább hetven tonna felé jár.

Jens Stoltenberg (b), NATO-főtitkár és Boris Pistorius (SPD) védelmi miniszter egy Wisent-2 mellett. A méretek magukért beszélnek...

Jens Stoltenberg (balra), NATO-főtitkár és Boris Pistorius (SPD) védelmi miniszter egy Wisent–2 mellett. A méretek magukért beszélnek…

Fotó: AFP/dpa/Daniel Reinhardt

A járműre szerelt daru harminckét tonnát képes mozgatni, a száznyolcvan méter hosszú kábellel szerelt főcsörlő harmincöt tonna vonóerővel bír – de akad egy kétszáznyolcvan méteres segédcsörlője is. Az elejére szerelt tolólap nem csak az akadályok leküzdésére alkalmas, hanem akár támasztékként is funkcionálhat. A Wisent–2 külön kiemelendő előnye, hogy az úgynevezett Combat Recovery System (CRS) rendszer révén egy mozgásképtelen harcjármű elvontatása a fülke elhagyása nélkül is lehetséges. Utóbbi akkor lehet előny, ha mégis meleg lenne a helyzet az adott terepen. Utóbbi munkában egyébként egy speciális kamerarendszer támogatja a személyzetet.

A Magyar Honvédség összesen öt Wisent–2-t vásárolt, melyből tavaly december elején már megérkezett egy Tatára, míg a többi idén várható. A páncélozott Bölény csuklós karú kotrógépének ásási kapacitása meghaladja a háromszáz köbmétert óránként. Ez annyit tesz, hogy egy normál méretű családi ház alapját nagyjából másfél óra alatt kitermelné. A kanál térfogata amúgy 1,3 köbméter, tehát egy kisebb gyermekmedencének is elmenne. A jármű kotrókarja legfeljebb négy tonna súlyú terhek emelésére is bevethető, de az úgynevezett emelőcsörlő használatával megduplázható. Mindez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a lánctalpas végszükség esetén a saját motorját is képes lenne kicserélni. Mindezeken túl pedig nagy teljesítményű hegesztő- és vágóberendezés áll rendelkezésre az „úttörő” feladatok elvégzéséhez.

Stoltenberg és Pistorius a Bölény aknafordító berendezése előtt. Ezek a karmok hivatottak elhárítani a földbe telepített gyilkos eszközöket

Stoltenberg és Pistorius a Bölény aknafordító berendezése előtt. Ezek a karmok hivatottak elhárítani a földbe telepített gyilkos eszközöket

Fotó: AFP/dpa/Daniel Reinhardt

Sok más előnye mellett mindenképpen ki kell emelni átjárónyitási képességét, amely praktikusan az aknamezőkön történő biztonságos útkészítést jelenti. Akna(ki)fordító ekéje az eszköz teljes szélességében dolgozik, sőt, kapcsolható hozzá indukciós berendezés is, amely a mágneses elven működő gyilkos eszközöket már a Wisent előtt megsemmisíti.

Elolvasom a cikket