„Ki vagyok én, hogy elítéljem a migránsokat?” – kérdezi, szinte önmagától Hans Leijtens. Az Európai Határ- és Parti Ügynökség (Frontex) ügyvezető igazgatója. A bonyolult nevű hivatal tulajdonképpen az Európai Unió határőrsége, és mint ilyen, az lenne a feladata, hogy megakadályozza a kontinensre beözönlő illegális migránsáradatot.
A holland főhatárőr, finoman szólva is, nem áll feladata magaslatán. Pont az ő szájából nem vártuk azt a kijelentést, mely szerint: A határok nem képesek megállítani az Európába irányuló bevándorlást, és az ez ellen kampányolóknak tartózkodniuk kell a „felszínes vészmadárkodástól”, el kell fogadniuk, hogy a migráció valóság.
Szépen állunk, mert ez nem jelent mást, mint hogy a Frontex letette a fegyvert, feltartotta mindkét kezét, kitűzte a fehér zászlót, vagyis megadta magát az illegális bevándorlók tömege előtt.
De akkor mit csinál a jeles szervezet évi majdnem 800 millió euróért. Merthogy ennyi volt 2022-ben a semmittevés ára, ekkora összeget költöttek el, csakhogy nem tudni mire.
Akár hány fehér zászlót is vettek, akár mennyi, az ízületi fájdalmak csillapítására – hosszabb ideig a kezek magasba tartása ilyen mellékhatással jár – szánt tubus krémet is szereztek be, a matek nem jön ki.
Ha csak egy kicsit is mélyebbre ásunk, akkor rájövünk, hogy itt nincs másról szó, minthogy a Frontex, eredeti feladatait feladva, szépen belesimult az EU migránspolitikájába. Csakhogy az EU határvédelmi ügynöksége nem politikai testület, hanem szakmai szervezet. Tehát önálló döntéseket nem hozhat politikai háttér és szándék nélkül.
Végül is nem új dologról van szó. a Frontex egykori vezetőjét, Fabrice Leggerit 2022-ben azért kényszerítették lemondásra, mert előzőleg az EU részéről sok bírálat érte az Európába igyekvő migránsokkal való bánásmód miatt. Persze Leggerit nem tudta csak úgy egyszerűen meneszteni, ezért a Frontex igazgatótanácsa csalással vádolta meg a kiváló szakembert.
Leggeri lemondó levelében azt írta: Visszaadom a mandátumomat az igazgatóságnak, mivel úgy tűnik, hogy a Frontex megbízatása, amely alapján 2019 júniusában megválasztottak, csendben, de hatékonyan megváltozott.
A lemondó levél dátuma is sokat mond. A dokumentum ugyanazon a napon kelt, amikor egy nemzetközi újságíró konzorcium felfedte, hogy a Frontex adatbázisa szerint, a Görögországba belépni próbáló illegális migránsokat Leggeri utasítására vissza kényszerítették Törökországba.
Ami pedig a nemzetközi újságíró konzorcium működését illeti, a balliberális lapok természetesen illegálisnak minősítették a Frontex embereinek akcióját. Nem a migránsok kapták az illegális jelzőt, hanem azok, akik be akarták tartatni az EU határátlépésével kapcsolatos, de már csak papíron létező előírásait.
Vagyis, azt vetették Leggeri szemére, hogy akadályokat gördít az illegális migráció útjába. nem engedi be Európába azokat, akik erre nem jogosultak. Sőt azon fáradozott, hogy az idegeneket visszatoloncolja.
A csalás vádját ugyanis Leggeri nyakába azzal az ürüggyel varrták, hogy helytelenül használta fel a rendelkezésére álló pénzeket. Vagyis, nem volt helyes az illegális migránsoknak Törökországba való visszatoloncolása, és erre még pénzt is költeni. Az európai parlament sem tétlenkedett, mert azzal vádolták meg Leggerit, hogy nem védte meg a menedékkérők jogait.
Az ember azt hiheti, hogy a pofátlanságnak is vannak határai, de nincsenek. Mindezek után az Európai Bizottság közleményt adott ki, amely szerint: a Frontexnek „kritikusan fontos feladata, hogy segítse a tagállamokat a közös uniós külső határok védelmében.”
Az ügy csattanója, hogy Leggeri a minap bejelentette, hogy a júniusi európai parlamenti választásokon a Marine Le Pen vezette francia szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés színeiben indul. A határozottan bevándorlásellenes párt ezzel egy igazi szakember segítségére számíthat, aki valószínűleg nem kevés szavazatot hoz majd a pártnak.
Kevesebb, mint négy hónap van hátra az uniós országokban a következő Európai Parlament megválasztásáig, a felmérések szerint Franciaországban Le Pen pártja vezet, és jelentősen megelőzi Emmanuel Macron francia elnök centrista táborát.
Az előrejelzések szerint a szuverenisták megnyerik az uniós parlamenti választást hazájukban, ami óriási eredmény lenne, és előre vetíthet egy belpolitikai fordulatot Franciaországban.