A corvinusos Gellért Campus a jövő építőinek készült + GALÉRIA + VIDEÓ

„A Gellért Campus arra vállalkozik, hogy megmutassa, hogy működik egy huszonegyedik századi gazdaság- és társadalomtudományi egyetem. Az épületet a jövő és a kapcsolatok szimbólumának szántuk. Egy olyan minőségi létesítmény ez, amely a 4I háza: az innovációé, az inspirációé, az interakcióé és az integrációé. Ezek azok a kulcstényezők, amik különlegessé teszik ezt a helyet” – mondta beszédében Szabó Lajos, az egyetem rektora.

Hernádi Zsolt, a Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriumának elnöke is hasonló szellemben beszélt:

„A Corvinus első modellváltó intézményként a magyar felsőoktatásban legkorábban kezdett bele átfogó megújulási programjába. Az eredmények magukért beszélnek: alapjaiban átalakult, modernizált oktatási portfólió, folyamatosan növekvő kutatási teljesítmény, nemzetköziesedő oktatói-kutatói kar. Az új campusszal úgy emeltük nemzetközi szintre az oktatást és diákélményt, hogy közben itthon kínálunk perspektívát a fiataloknak: mai környezet, korszerű felszereltség, nemzetközi színvonalú oktatás. Ez megváltoztatja a corvinusos oktatók és hallgatók életét, s egy kicsit talán megváltoztathatja Magyarország jövőjét is.”

2024. február 22-én átadták az Corvinus Egyetem Gellért Campusát, mely 680 hallgatót tud fogadni és közel 14 ezer négyzetméteren terül el

2024. február 22-én átadták az Corvinus Egyetem Gellért Campusát, mely 680 hallgatót tud fogadni és közel 14 ezer négyzetméteren terül el

Fotó: MH/Török Péter

„Az épület önmagában csak kő, vas és üveg. Ezt az épületet az határozza meg, amilyen szellemiséggel Önök, hallgatók megtöltik. Ez a szellem, ez a lélek fogja meghatározni az egyetem jövőjét is. Nemcsak egyénként, nemcsak magyarként van identitásunk; van identitásunk azokon az intézményeken keresztül is, ahol tanulunk és dolgozunk. Azok a jó intézmények, ahol kialakul valamiféle identitás. Öröm látni, hogy ez a kötődés a Corvinuson ezentúl világszínvonalú körülmények között jöhet létre” – hangsúlyozta Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter.

A campuson mintegy 680 hallgató tud egyszerre dolgozni, a hasznos terület csaknem 14 ezer négyzetméter, ami a Fővám téri egyetemi épületnek körülbelül a fele. Az épületet kooperatív, többfunkciós oktatási-kutatási helyiségek és közösségi terek töltik meg, és egy 300 fős előadóterem is rendelkezésre áll.

Az 1,1 hektáros parkban akár kültéri órákat is lehet tartani. A campus újdonságai közé tartozik az adatelemzést és adatvizualizációt támogató Adattér, a storytelling-készségeket fejlesztő Médiastúdió és a designkészségek gyakorlásában többek között 3D-nyomtatókkal is segítő Makerspace.

A négyemeletes, panorámás kollégiumrész 180 hallgatónak nyújt kedvezményes lakhatási lehetőséget 2-3 ágyas szobákban, önálló vizesblokkokkal. Hat professzori apartman is helyet kapott a campuson. A multifunkciós sportközpontban egy kültéri és egy beltéri csapatsport-pályát is kialakítottak, emellett fitnesztermet és 4 mozgásstúdiót is használhatnak a corvinusosok. A campus sportkülönlegessége a hamarosan megnyíló mászófal-terem lesz.

A fejlesztés során kiemelt szempont volt a környezettudatosság: a Gellért Campus Magyarország legfenntarthatóbb egyetemi épülete lett, amely a LEED Gold fenntarthatósági minősítés kritériumai szerint épült és működik. Ezen túl az épületet felterjesztették az AA+ energiahatékonysági tanúsításra is, annak köszönhetően, hogy az energiaellátása napelemekre és földhőszondás hőszivattyúkra épül.

A Gellért-hegy oldalában elhelyezkedő eredeti épületegyüttes 2019-ben került a Corvinus Egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány tulajdonába, és felújításának pénzügyi támogatásáról még abban az évben döntött a kormány. A mintegy 17 milliárd forintos beruházás háromnegyede állami, illetve uniós forrásokból, egynegyede a fenntartó alapítvány forrásaiból származik. A tartalmi tervezés 2020 novemberében kezdődött meg, a konkrét építési munkálatokat pedig 2021 őszén indította el a közbeszerzést megnyerő Market Zrt.. A felújításon több mint 3000 ember dolgozott.

Objektum doboz

Elolvasom a cikket