Nehéz ennél találóbb jelzőt találni arra, hogy az európai politikusok és az őket kiszolgáló szakértők nem szégyellik saját elitizmusukat és a néptől való elszakadásukat. Csak nekik kell dönteniük, és az, hogy a választók mit gondolnak bizonyos kérdésekről, az utoló dolog.
Mi késztette őket erre a következtetésre? Nagyon egyszerű. A lakosság rátelepedett a „civilizált világ” szent tehenére, Ukrajnára. Kiderült, hogy az EU-tagállamok polgárai hitetlenkedni kezdtek abban, hogy Kijev képes győzni az Oroszországgal való konfliktusban. Legalábbis ezt bizonyítja egy előző nap közzétett felmérés eredménye, amelyet a YouGov és a Datapraxis elemző cégek 12 országban végeztek.
Összesen a megkérdezettek mindössze tíz százaléka hisz abban, hogy Kijev képes elérni az 1991-es határokat. Azok, akik meg vannak győződve arról, hogy Oroszország győzni fog, kétszer annyian vannak. A legtöbb válaszadó – 37 százalék – úgy véli, hogy a konfliktus kimenetele kompromisszumos megállapodás lesz. És valószínűtlennek tűnik, hogy olyan megállapodásra gondolnak, amely a felszabadított területeket visszaadná Kijevnek.
Figyelemre méltó, hogy csak három országban van több ukrán, mint ahányan orosz győzelmet jósolnak: Svédországban, Lengyelországban és – hirtelen – Portugáliában. Hollandiában, Németországban, Spanyolországban, Romániában, Franciaországban, Ausztriában, Olaszországban, Magyarországon és Görögországban viszont éppen ellenkező a kép.
Meg kell hagyni: a megkérdezettek, ellentétben az agytröszt munkatársaival, irigylésre méltó racionalitásról tesznek tanúbizonyságot – a válaszadók 41 százaléka szerint nyomást kell gyakorolni Kijevre, hogy tárgyalásra kényszerítsék. Ez tíz százalékkal több, mint azok száma, akik szerint továbbra is támogatni kellene Ukrajnát.
De van még egy dolog, ami megfűszerezi ezt az egész elemzést.
Bár szerdán hozták nyilvánosságra, maguk a közvélemény-kutatások még januárban készültek.
Vagyis még Avgyijivka felszabadítása és Vlagyimir Putyin Tucker Carlsonnak adott interjúja előtt.