Hol van már a februári hó? A tél utolsó hónapjában sorra dőltek meg a melegrekordok, például február 10-én Szegeden 20,2 Celsius-fok volt, ami egy fokkal haladta meg a korábbi csúcsot, majd másnap Gyomaendrődön 20,9 Celsius-fokot mértek, ez pedig 0,8 fokkal volt melegebb, mint a korábbi rekord.

Februárban pirosbimbós a sárgabarack
Fotó: A szerző felvétele
A klímaváltozás hatására szélsőséges lett hazánk időjárása is, tavaly is korán jött a tavaszias meleg, majd a márciusi néhány napos hideg miatt több mint 400 hektáron elfagytak a gyümölcsfák virágai. Különösen a korán virágzó kajszibarackosokat sújtotta az éjszakai fagy, ezért nyáron 1600 forintba került a hazai sárgabarack, míg a görög és spanyol – a drága szállítási költségek ellenére is – fele annyiba.

Rügyfakadás előtt a meggy
Fotó: A szerző felvétele
A tavaszias időjárás miatt a fák metszését az idén korábban kell elkezdeni. Hasznos lehet megfogadni a legendás kertész, Bálint gazda 12 aranyszabályát a gyümölcsfák metszéséhez.
1. Tavasszal mindig előbb metsszük meg a fákat és a szőlőtőkéket, azután permetezzünk.
2. Arra törekedjünk, hogy a metszés után szellős, áttekinthető, felesleges részektől mentes koronát kapjunk.
3. A fák metszését a vezérvesszőnél kezdjük, és fokozatosan haladjunk a vastagabb ágak felé. Csak így alakulhat ki a megfelelő formájú korona.
4. A koronában magasabban álló ágakat rövidebbre, az alantabb levőket pedig hosszabbra vágjuk.
5. Többet metsszünk ollóval és kevesebbet fűrésszel. A felesleges részeket már akkor távolítsuk el, amikor ezt még ollóval lehet elvégezni.
6. A túlságosan sok metszésnek buja növekedés, kevés és színtelen gyümölcs a következménye.
7. Az 1-2 éves termőrészeket – ha nem növekednek tovább – hagyjuk érintetlenül. Ezek később sem sűrítik be a koronát.
8. A vízhajtásokat fokozatosan tőből ritkítsuk meg, és a megmaradókat arasznyira metsszük vissza.
9. A vastag ágakat tavasszal vágjuk le, és a sebeket gondosan kezeljük.
11. Figyeljük az előző évi növekedést, és a metszést ennek megfelelően irányítsuk!
12. A nyári hajtásválogatással a fiatal fák, a termő sövények és a szőlőtőkék egyensúlyát teremthetjük meg. A fölösleges hajtások eltávolítása kedvezőbb lehetőségeket teremt a megmaradók kifejlődésére, beérésére.