
MH/MTI
2024. február 26. hétfő. 20:44
A lépést állatvédő szervezetek mérföldkőként értékelték az elefántokkal szembeni kegyetlen bánásmód elleni fellépésben. Közleményük szerint a bírósági ítélet véget vet a fogságban tartott ázsiai elefántok betanításnak nevezett kínzásának.
Banglades egykor az ázsiai elefántok legfőbb élőhelye volt. De az orvvadászat és az elefántok életterének szűkülése miatt számuk annyira lecsökkent, hogy ma már a súlyosan veszélyeztetett fajok közé tartoznak.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) mintegy száz fogságban tartott ázsiai elefántról tud Bangladesben, ami a teljes populáció csaknem felét teszi ki.
A fakitermelés és a mezőgazdasági területek terjeszkedése közben az ország északi és délkeleti hegyei között a fiatal példányokat befogják. Az ország erdészeti hivatala korábban engedélyezte a fakitermelő csoportok számára, hogy a befogott elefántokat fahordásra használják, illetve cirkuszi társulatoknak, hogy befogadják őket.
A hatóságok szerint azonban az elefántokat sokszor utcai kéregetésre használták fel, megszegve az engedély feltételeit.
Az elefántok ügyére egy végzetes baleset irányította rá a figyelmet tavaly májusban, amikor egy utcai koldulásra használt elefántborjút elütött egy vonat.
2019 májusában a bangladesi rendőrség két, szintén koldulásra betanított elefántot kobzott el tulajdonosaitól és adott át a dakkai állatkertnek.
Az állatvédelmi szervezetek bíznak benne, hogy a fogságban tartott állatokat sikerül majd rehabilitálni és visszaengedni a vadonba. Korábban Thaiföldön és Nepálban is sikerrel jártak ilyen kísérletek.