Sokkoló tanács a migránsok kézikönyvében

Gönczöl András
2024. február 26. hétfő. 7:03

A kedvezőbb adatokat két okkal magyarázzák Olaszországban. Az egyes észak-afrikai országokban bevezetett szigorúbb ellenőrzéseknek és az Albániával aláírt, a menedékkérelmek elbírálására szolgáló két intézmény létrehozásának köszönhetően lett kevesebb az illegális bevándorló, viszont egyre veszélyesebbek lehetnek, akik mégis útra kelnek, legalábbis erre utal az egyik számukra készített kézikönyvben olvasható „jó tanács”.

A Földközi-tenger afrikai partjain újra megindultak az embercsempészek propagandaakciói, akiknek nyilvánvaló érdekük, hogy a kockázatok ellenére minél több ember induljon Európa felé. A motivációs üzenetek között a felkészülésre, az optimális kiindulási helyekre és az ideális megérkezési célpontokra is találhatók javaslatok, magyarul, mindenre, ami a halálhajókra való fel- és leszállás közti időszakot magába foglalja.

A kézikönyvet egy olyan, többtízezer követővel rendelkező (bűn)szervezet adta ki, amely nem sokat törődik az országok közötti védelmi megállapodásokkal. A hét pontos kézikönyv ötödik „jó tanácsa” egészen elképesztő: „feltétlenül legyen nálad szúrófegyver, amennyiben a kontinens váltás mellett döntöttél, és ha a (vész)helyzet úgy kívánja, könyörtelenül használd is!” Az említett határozott ajánlásra reagálók válaszaikban megköszönték és hasznosnak ítélték az információt.

Mindezt olvasva érthetővé válik, miért is lesznek egyre agresszívebbek az érkező illegális bevándorlók akár a kerítéssel védett déli magyar határszakaszon, akár az Európába vezető egyéb útvonalakon. Az olasz helyzetre reagálva a napilap értesülései szerint nem ez a jellemző, de tény, számos esetben töltött „oldalfegyverrel” rendelkező „menekülteket” fogtak el. Tanúvallomásokkal igazolható történésekről is beszámol az Il Giornale, amikor is Tunéziából érkezőknél pengeéles machetákra bukkantak a hatóságok.

A kézikönyv további tanácsokkal is szolgál, például, hogy milyen gyógyszereket pakoljanak a hátizsákba a migránsok, akik lehetőleg az embercsempészek kiválasztásánál kerüljék a túl olcsó és a túl rámenős ajánlatokat.

A gazdasági és vallási szempontokat is kihasználó embercsempészek az őket érő vádakat előszeretettel hárítják el azzal a felvetéssel, hogy nem ők ösztönözik a migrációt, csupán a szegény szubszaharaiakat menekítik a gazdag és lassan ellustuló európai országokba. A kézikönyvnek van egy másik, alig rejtett célja is, azaz ellensúlyozni az olasz kormány az Afrikából távozni akarók elriasztását célzó üzeneteit.

Elolvasom a cikket