Hatszázmillió euró agroökológiára, állategészségügyre és -jólétre

Tóth László Levente
2024. március 4. hétfő. 6:26

Az Európai Bizottság, az EU-tagállamok és a társult országok egyesítették erőiket, hogy a mezőgazdasági termelés kulcsfontosságú területein két nagy kutatási és innovációs partnerséget finanszírozzanak. A következő hét évben az agroökológián, valamint az állategészségügyön és az állatjóléten fognak dolgozni, amelyek a fenntartható gazdálkodás és élelmiszerrendszerek alapvető kérdései.

Az Európai Agroökológiai Partnerség és az Európai Állategészségügyi és Állatjóléti Partnerség az Európai Unió Kutatási és Innovációs Keretprogramjának keretein belül, a Horizont Europa kapcsán indul útjára. A korábbi Horizont 2020 uniós program folytatása, a Horizont Európa az Európai Unió kutatási és innovációs (K+I-) keretprogramja, amely a 2021 és 2027 közötti időszakra szól. A program a rendelkezésére álló, 95,5 milliárd eurós költségvetéssel, a nemzeti és regionális K+I-finanszírozást kiegészítő jelleggel gazdálkodik.

Az agrárpartnerségi folyamat mostani indulását többéves közös létrehozási folyamat előzte meg, a folyamatba szorosan bevonják az Európai Bizottságot is. Ezek a partnerségek finanszírozószervezeteket, kutatóintézeteket, laboratóriumokat, egyetemeket, ipari partnereket és más kulcsfontosságú érdekelt feleket kapcsolnak össze az EU-tagállamokból és a Horizont Europa társult országaiból a kutatás előmozdítása és a használatra kész innovációk létrehozása érdekében. Ezek magukban foglalják a döntéstámogató rendszereket, a gazdálkodási gyakorlatok hatásának hosszú távú nyomon követésére és mérésére szolgáló módszereket és eszközöket, valamint termékeket és szolgáltatásokat.

Mindkét partnerség stratégiai kutatási és innovációs menetrendeket dolgozott ki az agroökológiára, valamint az állategészségügyre és az állatjólétre vonatkozóan, amelyeket konkrét intézkedéseket tartalmazó munkaprogramokon keresztül valósítanak meg. A két nagy partnerség költségeinek legfeljebb ötven százalékát az uniós költségvetés fedezi, a teljes erre fordítandó uniós támogatás a becslések szerint összesen eléri a 600 millió eurót. A költségek másik felét a partnerségek konzorciumi tagjai állják. Az EU ezzel is keresi a konkrét megoldásokat a mezőgazdaság fenntarthatósági kihívásaira. A közös munka szinergiákat is teremthet, nem utolsósorban pedig előmozdíthatja a méretgazdaságosság javulását, hiszen az az ágazatba zúdított támogatások dacára nincs a topon, és a mezőgazdaság egyik nagy kihívása.

Elolvasom a cikket