Ez különösen igaz a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő vagy veszélyeztetett emberek esetében, mivel az étrendre való odafigyelés az állapot kezelésének alapvető része.
A kutatások azt mutatják, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztásának mérséklése csökkentheti a betegség kialakulásának esélyét, amely a vérben lévő cukor túl magas szintjét okozza.
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát ténylegesen csökkentő élelmiszereket vizsgáló tanulmányok kevésbé voltak megalapozottak, de van néhány bizonyíték arra, hogy egyes élelmiszerek éppen ezt érhetik el.
Ha azt mondták, hogy fennáll a betegség kialakulásának kockázata, ajánlott csökkenteni a hozzáadott cukor mennyiségét – legyen szó akár ételekről, akár szénsavas italokról.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogy milyen reggeli ételek számítanak egészségesnek, ha 2-es típusú cukorbetegségben szenved.
1. Joghurt
A joghurtot gyakran ajánlják a 2-es típusú cukorbetegeknek, mivel alacsony a glikémiás indexe (GI).
A GI az egyes szénhidráttartalmú élelmiszerek minősítési rendszere, amely megmutatja, hogy egy adott élelmiszer milyen gyorsan befolyásolja a vércukorszintet, ha az adott ételt önmagában fogyasztjuk.
Az alacsony GI-vel rendelkező élelmiszerek tehát lassabban emelik a vércukorszintet, ami fontos, ha a 2-es típusú cukorbetegséget az étrenddel próbálja kezelni.
Chanda Pattni bejegyzett dietetikus nemrégiben azt mondta a Sun Healthnek, hogy egy kis tál görög joghurt – amely alacsony zsír- és cukortartalmú – jó reggeli lehetőség a cukorbetegek számára.
Az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) pedig engedélyt adott az amerikai élelmiszeripari vállalatoknak arra, hogy reklámozzák, hogy a joghurt rendszeres fogyasztása csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
A lépés az Activia és a Dannon joghurtmárkákat birtokló Danone North America kérelmére történt.
Az FDA a témával kapcsolatos kutatások áttekintése során azt mondta, hogy „korlátozott tudományos bizonyítékot” talált az állítás alátámasztására.
„Az FDA úgy véli, hogy heti három adag a minimálisan szükséges mennyiség ahhoz, hogy a joghurtnak a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentésére állítólagosan kifejtett hatása érvényesüljön” – tette hozzá az ügynökség a jelentésében.
Elmondta, hogy nem kifogásolná, ha az élelmiszeripari vállalatok a következő marketingállítást használnák: „A rendszeres joghurtfogyasztás, legalább heti két csésze (három adag), csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.”
A Diabetes UK csatlakozott az élelmiszer-felügyeleti hatósághoz, amely az erjesztett tejtermékeket, például a joghurtot és a sajtot dicséri, de figyelmeztetett, hogy sok joghurt magas cukortartalmú lehet, még a gyümölcsízűek is.
2. Zabkása
A zabkása egy másik reggelilehetőség, amelyet általában a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek ajánlanak.
Bár nincs konkrét bizonyíték arra, hogy a zabot összekapcsolják a 2-es típusú cukorbetegség csökkent kockázatával, Pattni a Sun Healthnek elmondta, hogy egy kis tál zabkása egészséges reggeliopció, mivel alacsony a GI-je, és tele van rosttal.
Azt ajánlotta, hogy a tál tetejére dióféléket, például diót vagy mandulát tegyünk, hogy a rostok, a fehérjék és az egészséges zsírok is benne legyenek, emellett bogyós gyümölcsöket, almát vagy körtét is adhatunk hozzá, hogy édesebbé tegyük.
A Diabetes UK megjegyezte: „A zabkása vagy az instant zabfajta egyaránt jó – csak kerülje azokat, amelyekhez hozzáadott szabad cukrot, például mézet vagy aranyszirupot adnak.”
3. Darált búza
A Diabetes UK szerint a finomított szénhidrátok, mint a fehér kenyér, a fehér rizs és a cukros reggelizőpelyhek fogyasztása összefügg a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával.
„De a teljes kiőrlésű gabonafélék, mint a barna rizs, a teljes kiőrlésű tészta, a teljes kiőrlésű liszt, a teljes kiőrlésű kenyér és a zab, és összefüggésbe hozható a csökkent kockázattal, ezért inkább ezeket válassza” – írják.
Ha reggelire gabonapehelyre vágyik, kerülje a cukros dolgokat, és válasszon helyette hozzáadott cukor nélküli búzakekszet, darált búzát vagy müzlit.
4. Teljes kiőrlésű pirítós
Ha már a finomított szénhidrátoknál tartunk, a jótékonysági szervezet szerint jó ötlet a fehér pirítósról teljes kiőrlésű változatokra váltani, például magvas zsemlekenyérre vagy többmagvas, magvas, szója- és lenmagos kenyérre.
Ami a feltétet illeti, a Diabetes UK szerint a tojás jó választás, a paradicsom, a gomba vagy az avokádó mellett.
A legjobb, ha nem adunk hozzá szalonnát vagy kolbászt, mivel azt tanácsolják, hogy csökkentsük a vörös és feldolgozott húsok fogyasztását, ha fennáll a 2-es típusú cukorbetegség kockázata.
Helyette próbáljon ki olajos halat, például lazacot vagy heringet.