A túlzott napsugárzásnak az emberi egészségre gyakorolt, negatív hatásai régóta ismertek, de ezek a hatások a Földön minden élő és élettelen dologra kiterjednek. Az elektromos hálózatok és a kommunikációs eszközök, beleértve a számítógépeket és más digitális technológiákat, különösen érzékenyek a mágneses viharokra.
A szakértők szerint a közelgő, erőteljes napkitörések komoly károkat okozhatnak a világ technológiáiban: megzavarhatják a műholdak és a földi kommunikációs szolgáltatások működését, valamint károsíthatják az elektromos hálózatokat.
Ilyen események előzményeit már régen feljegyezték. 1859-ben egy geomágneses vihar megzavarta a távíróvonalakat. 1989-ben pedig egy napkitörés okozott áramszünetet a kanadai Quebec tartományban, amely hatmillió embert fosztott meg 12 órára az áramszolgáltatástól. Ez egy nagy kanadai tőzsde megzavarásához és hatalmas pénzügyi veszteségekhez vezetett.
A modern korban Fusa Miyake japán asztrofizikus felfedezte a Miyake-jelenségnek nevezett folyamatot. A világ különböző részein növő fák mintáiban radiokarbon-kitöréseket, valamint a gleccserekben megnövekedett berilliumkoncentrációt talált.
Ezeket a jelenségeket gamma-kitörésekkel, szupernóva-robbanásokkal, üstökösökkel és galaktikus kozmikus sugárzással hozták összefüggésbe, beleértve az extrém napsugárzást is. Az ilyen események megismétlődése komoly problémákat okozhat az emberiség számára.