A Fesztivál Akadémia Budapest kiemelt programja a FAB Országjáró Mesterkurzusok, amelyek három évvel ezelőtt indultak először „dióhéjban”, de mára már rendszeres, hetente akár több kurzussal is várják a FAB művészei Magyarországon és a határon túli magyar területeken a diákokat.
A „FAB Masterclasses” keretében hazánk nemzetközi hírű szólistáitól, neves professzoraitól egyéni mesterkurzust kapnak a diákok és a tanárokat is bevonják a közös műhelymunkába. Ezek a személyes találkozások, élmények meghatározó, életre szóló inspirációt jelentenek. 2022 óta mintegy 1061 egyéni órára került sor több mint 40 különböző intézményben országszerte, több mint 40 művész részvételével 23 különböző városban. Megannyi intézménybe már a harmadik-negyedik alkalommal térnek vissza a FAB művészei.
A mesterkurzusok a tanárok számára ötpontos továbbképzésnek számolhatók el, eddig 179 db 5 pontos tanúsítványt állított ki a FAB. A kétszázadik mesterkurzusra az LFZE Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnáziumában kerül sor március 9-én szombaton, ahol hét tanár óráin vesz részt összesen 60 diák. Minden mesterkurzus nyilvános és ingyenes mind az érdeklődő „külsősök” mind az aktívan részvevő szakma számára.
„Országjárásaink keretében a lakóhelyükön, saját városaikban, saját intézményükben vehetnek részt a diákok a mesterkurzusokon. A Fesztivál Akadémia Budapest keretében három éve hoztuk létre és folyamatosan fejlesztjük a mesterkurzusok és versenyek rendszerét, és mint egyféle »köldökzsinór-hálózat« az egész országban és a határainkon túli magyar lakta területeken szorosan együttműködünk az alap- és középfokú intézményekkel.
Egyre szélesebb körben ismerjük meg a hazai pedagógusokat, a legtehetségesebb tanárokkal rendszeres műhelymunka-kapcsolatban vagyunk. A diákoknak három lépcsőben szakmai versenyeket hoztunk létre.” (Kokas Katalin)
A fesztivál alapítói, Kokas Katalin és Kelemen Barnabás, mindeddig példátlanul összefogva a hazai művészvilágot, tanítanak hazánkban és a határon túli magyarlakta területeken egész tanévben, egyéni órákkal jutva el a diákokhoz és a tanárokhoz, közvetlen művészi inspirációkkal mély szakmai és emberi kapcsolatokat építve.
Hisszük, hogy ezzel a példátlan összefogással az alapfokú oktatás és a diákok körében sorsfordító változásokat tudunk generálni. (Kelemen Barnabás)
Minden a kezdeteken múlik, így Magyarország klasszikus zenei élete, jövője is a „bölcsőben töltött pillanatokon” áll, vagy bukik, azaz a készségeket időben kell fejleszteni és a támogatást a korai időszakban kell megadni az alapfokú intézményeknek, a tanároknak, diákoknak a folyamatos fejlődéshez. (Kokas Katalin)
Március 9-én a kétszázadik FAB mesterkurzuson olyan neves tanárok óráin vehetnek részt a diákok, mint Szászné Réger Judit (hegedű), Petőfi Erika (hegedű), Ácsné Szily Éva (hegedű), Kokas Katalin (hegedű), Kardosné Kemény Krisztina (cselló), Kokas Dóra (cselló), Pleszkán Marianna (cselló). Az órák az érdeklődők számára is nyitottak és ingyenesen látogathatók.
Az ezt megelőző két hétben a mesterkurzusokon a Szent István Konzervatóriumban, Szombathelyen, Nagykanizsán, a Csepeli Zeneiskolában is olyan művészek tanítottak, mint Nagy Péter (zongora), Fenyő László (cselló), Kelemen Barnabás (hegedű), Kokas Katalin (hegedű), Joó Szabolcs (ütőhangszerek), Káip Róbert (harsona), Horváth Bence (trombita).
A Bartók Konzervatóriumban május 9-én szombaton a 200. mesterkurzuson délelőtti és a délutáni oktatásainak szünetében 14–15 óra között ünnepélyes koncertre és szakmai kerekasztal beszélgetésre kerül sor, amikor átadják a résztvevők elismerő okleveleit is.
A FAB rendszerében a mesterkurzusokat szervesen egészítik ki a versenyek, három lépcsőben. 2024 április-májusában kerül sor a FAB II. Halász Ferenc Országjáró Tehetségkutatóra a 6–16 éves korosztály számára. A tehetségesebbek továbbjutnak a FAB III. Nemzetközi Hubay Jenő Hegedűversenyre, amely már a V4-ek és a környező országok 22 éves kor alatti hegedűs diákjainak szól.
A FAB versenyek legmagasabb szintje az V. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny, ahová az egész világról érkezhetnek 22 év alatti diákok, akik három fordulóban mérik össze tudásukat idén július 4. és 14. között.
A FAB mesterkurzusokról és versenyekről bővebb információ a Fesztivál Akadémia Budapest weboldalán: https://fesztivalakademia.hu/