A Szegény párákban nyújtott alakításáért Emma Stone a második szobrot vihette haza, de a legjobb hajért és sminkért, valamint a legjobb jelmezért is a nagyrészt Magyarországon készült filmet díjazták. Holly Wadington, a Szegény párák jelmeztervezője köszönő beszédében meg is említette a budapesti filmes szakembereket, és a rengeteg magyart, akik a különleges látványvilágú filmen dolgoztak.
Emma Stone bravúros színészi játékával elnyerte a legjobb női főszereplőnekt járó Oscar.-díjat
Fotó: Cinefest
Egy- egy díj jutott annak a két filmnek is, amelyekben az a közös, hogy mindkettő női főszerepét a sokak kedvencévé lett Sandra Hüller német színésznő alakította. Az Egy zuhanás anatómiája című film a legjobb eredeti forgatókönyv díját nyerte, az Érdekvédelmi terület stábja pedig a legjobb nemzetközi film díjával térhet haza.
Az Oppenheimer lett idén a legjobb film, rendezője, Christopher Nolan kapta a legjobb rendező díját. A legjobb férfi főszereplőnek Cillius Murphy ír színészt, Oppenheimer alakítóját találta a zsűri, a legjobb mellékszereplő pedig a Levis-Strausst alakító Robert Downey Jr. lett.
Különlegesen erős filmek versenyeztek idén, a témák, a történetek is fontosak voltak. A legtöbb film már a gála előtt elérhető volt a magyar nézők számára, így meggyőződhettünk arról,hogy a filmek egy része pontos látlelet a mai emberről, arról, hogyan tudunk vagy nem tudunk szeretni, és mi az, amit nagyon szeretnénk megváltoztatni ( Egy zuhanás anatómiája, Barbie, Szegény párák) Olyan filmek is bekerültek a jelöltek közé,amelyek különféle történelmi eseményeket mutatnak be, de vagy egészen új és különleges látószögből, vagy olyan eseményeket látunk, amelyeket filmben még nem mutatott meg igazából senki. (Megfojtott virágok Oppenheimer, Érdekvédelmi terület.)
Akár több Oscart is megérdemelt volna a Megfojtott virágok című film. Többek közt a legjobb női főszereplő díját.(Lily Gladstone) is. De a hosszútáv- úszónőről szóló Nyad című film is a nagy vesztesek közé sorolható, hiszen nem Jodie Foster lett a legjobb női mellékszereplő,és Anette Benning sem kapta meg a legjobb női főszereplő díját, hanem Da’vine Joy Randolph, aki a Téli szünet című filmben a gyászoló, és pocsékul főző szakácsnőt alakítja.
A legjobb rövid dokumentumfilm díját Az utolsó javítóműhely című alkotás kapta, a legjobb egész estés dokufilm napjaink Ukrajnájában készült. A címe Húsz nap Mariupolban.
A rövid animációs film kategóriáját A háborúnak vége cím film nyerte, az egész estés animációs film kategóriájában A fiú és a szürkegém című alkotás nyert, de ami ritkaság az Oscar-díj átadón,senki sem jött, hogy átvegye a díjat.
A Barbie című film Billie Eilish révén a legjobb eredeti dalért kapott egy szobrot, de a legjobb eredeti filmzene díját is az Oppenheimer gyűjtötte be.
Az esten Jimmy Kimmel konferált, ő már bevált a korábbi években is, ami azért fontos, mert volt olyan év, amikor atrocitás is előfordult a gálán megjelenő sztárok között.
A középen látható Paul Giamatti is esélyes volt a legjobb férfi főszereplő díjára, a melllette ülő Da’ Vine Joy Randolph viszontt meg is kapta a legjobb női mellékszereplőnek járó szobrot
Fotó: Cirko-Gejzír
Az egyes kategóriák díjátadói között több olyan dalt is előadtak, amely a díjra jelölt filmekben hallható. Így a Barbie című filmből Billie Eilish előadta a Mire születtem című dalt,illetve Ryan Gosling elénekelte Az én vagyok Ken című nótát, amely köré hatalmas spontán show kerekedett. Kiemelkedő produkció volt a hagyományőrző indiánok pow-wow tánca is, amelyet hagyományosan egyetlen hatalmas dobon kísérnek többen.
. A magyar közönség a Disney + csatornán előfizetőként megnézhette a gálát, amely azonban kissé furára sikeredett a folytonos leállásokkal, amelyek abból fakadtak, hogy a Disney +on nincsenek reklámok.
Így míg mások reklámokat néztek egy-egy díj átadása között, a magyar előfizető a hallgatag és mozdulatlan képernyőt bámulhatta, esetleg átkapcsolhatott a Cinema Budapest Facebook oldalára, ahol Deák Kristóf, akinek a Mindenki című rövid játékfilmje lett néhány éve Oscar-díjas, az alkotókkal és filmes újságírókkal beszélgetett a közvetítés ideje alatt.
De sajnos ez az élőzés nem pótolhatott egy magyar tévéközvetítést, és nem is ez volt a célja. Hátha jövőre valamelyik nagyobb tévécsatorna magára vállalja a feladatot, ami már csak azért is ésszerű lenn, mivel ma már az Oscar-díjas filmek nagy részét a magyar néző a díjátadó gála előtti hónapokban megtekintheti.