Egy vérvizsgálat megjósolhatja a betegségek kockázatát

„Képzeljünk el két 65 éves embert – mondja Aditi Gurkar, a Pittsburghi Egyetem geriátere. – Az egyik biciklivel jár dolgozni, hétvégén pedig síelni megy, a másik pedig egy lépcsőt sem tud megmászni.

Ugyanaz a kronológiai életkoruk, de nagyon különböző biológiai életkoruk van. Miért öregszik ez a két ember különbözőképpen?”

A kérdés megválaszolásához a kutatók 196 idős felnőtt segítségét vették igénybe, akiket két csoportra osztottak: az egyikbe 75 éves vagy idősebb önkéntesek kerültek, akiket egészséges öregedőnek, a másikba pedig 65–75 éves önkéntesek, akiket gyors öregedőnek minősítettek.

Az egészséges korúak 15 percig tudtak lépcsőt mászni vagy sétálni pihenés nélkül, míg a gyors korúaknak minden tevékenység során szünetet kellett tartaniuk. A megkülönböztetés lehetőséget adott a kutatócsoportnak arra, hogy a csoportok közötti különbségeket molekuláris szinten is megvizsgálja.

Összesen 25 olyan anyagcsereterméket azonosítottak, amelyek jelentős különbségeket mutattak az egészséges és a gyorsan öregedők között. Ezt a molekulacsoportot nevezték el Egészséges Öregedés Metabolikus (HAM) Indexnek. A csapat három olyan metabolitot is azonosított, amelyek különösen fontosnak tűntek a biológiai öregedés irányításában.

„Azért választottuk a metabolitok vizsgálatát, mert ezek dinamikusak – mondja Gurkar. – Valós időben változnak, hogy tükrözzék az aktuális egészségi állapotunkat és azt, hogy hogyan érezzük magunkat, és képesek vagyunk befolyásolni őket az életmódunkkal, az étrendünkkel és a környezetünkkel.”

Egy külön csoporton végzett tesztek során a HAM-index 68 százalékos pontosságúnak bizonyult a biológiai életkor kiszámításában. További kutatásokkal talán lehetséges lenne egy vérvizsgálat kifejlesztése a biológiai életkor gyors és egyszerű meghatározására.

Ezt a tesztet aztán korábbi életkorban is el lehetne végezni az embereken, amikor a molekuláris folyamatok változásai könnyebben módosíthatók: például egy 30-as éveiben járó emberen, akinek azt mondják, hogy a biológiai kora sokkal magasabb, mint amennyinek lennie kellene.

„Ez a személy akkor elgondolkodhatna azon, hogy korán változtasson életmódja egyes aspektusain – akár az alvás, az étrend vagy a testmozgás javításával –, hogy remélhetőleg visszafordítsa biológiai életkorát” – mondja Gurkar.

Elolvasom a cikket