Perverz, szexőrült repülőgép-pilóta ölhetett meg 239 embert

A katasztrófa okára jelenleg sincs hivatalos magyarázat, noha már a gép eltűnése utáni hetekben is felvetődött az a gyanú, hogy a gépparancsnok, az 53 éves Zaharie Ahmed Shah kapitány tudatosan, öngyilkossági szándékból térítette le a gépet az irányvonaláról, és repült el vele olyan messzire, ahonnan már nem volt lehetőség sem a visszatérésre, sem pedig a leszállásra. Egy nemrég napvilágra került, és eddig gondosan titkolt információ azonban magyarázattal szolgálhat a kapitány szörnyű cselekedetének motivációjára.

A Malaysia Airlines MH370-es járatának eltűnése után pár nappal, amikor a gépparancsnok szerepe is felvetődött katasztrófa lehetséges okai között, házkutatást tartottak Zaharie Ahmed Shah kapitány kuala-lumpuri házában. A nyomozók alaposan megvizsgálták azt a szimulátort is, amit a kapitány lakásán foglaltak le. A szakértők megállapították, hogy az összes útvonalrepülési programot kitörölték a szimulátor memóriaegységéből, de a technikusoknak ennek ellenére is sikerült megoldaniuk a törölt adatok helyreállítását. A szimulátorból kinyert adatok alapján a nyomozók megállapították, hogy kevesebb mint egy hónappal a tragédiába fordult MH370-es járat repülése előtt a kapitány egy olyan, mélyen az Indiai-óceán távoli déli részébe vezető szimulált repülést hajtott végre a berendezés segítségével, amelyen 2014. március 8-án az eredeti útvonaláról letért Boeing 777-es is a halálba repült.

Noha ez a tény hamar kiderült, előtérbe helyezve a kapitány szándékolt közrehatásának lehetőségét a bekövetkezett súlyos tragédiában, ám a feltételezett öngyilkosság motívumára – legalábbis a hivatalos hatósági tájékoztatás szerint –, nem találtak semmiféle támpontot.

Csak nemrég kapott nyilvánosságot, hogy az MH370-es járat katasztrófáját megelőző hónapokban az akkor 26 éves és modellként dolgozó ikerpár, Lan Qi Hui, valamint Qi Min Lan több mint 97 üzenetet kapott az őket ostromló, és tőlük sokkal idősebb maláj pilótától, aki nős férfi és két kiskorú gyermek apja volt. Shah kitartóan sürgette az ikreket, hogy látogassák meg Kuala Lumpurban – ahol a pilóta feleségével élt –, és Qi Min Lan egyik fényképére a saját fürdőköpenyes fotójával válaszolt, amelyhez sokat sejtetően azt írta, „Csak zuhanyozni fogunk?”

A pszichológus analízise szerint megszállottan viselkedett.

A két fiatal nőnek küldött szexuális célzásokkal teli megszállott üzenetein túl, Zaharie gyakran nyilvánosan kritizálta a malajziai kormányt is, annak ellenére, hogy az állami légitársaságnál dolgozott. 2013 áprilisában az akkori miniszterelnök, Najib Razak megválasztása előtt Shah nem kevesebbszer, mint 119-szer posztolt a politikusról, majd a miniszterelnöki beiktatást ekként kommentálta: „Mindannyiunkban van egy lázadó. Engedjétek el!„ Nem sokkal később a közösségi médiában megosztott posztjában pedig egyenesen bolondnak titulálta a kormányfőt. Geoffrey Thomas légiközlekedési szakértő szerint riasztó, ha egy magas beosztásban lévő vezető pilóta nyilvános és sértő politikai megjegyzéseket tesz.

Thomas erről még 2018-ban a következőket nyilatkozta: „Komolyan meg kellett volna kongatni a vészharangot a légitársaságnál, hogy annak, aki felelős beosztásban repül, ilyen erős kormányellenes nézetei vannak. Ha egy Qantas-pilóta (az ausztrál állami légitársaság, a szerk.) ilyesmit csinálna, eltávolítanák a társaságtól.” Paul Dickens, az Egyesült Királyságban élő pszichológus szerint Zaharie Shah magatartásában jól tetten érhető rögeszmés viselkedés párosult a meggondolatlansággal, ami legalábbis szokatlan egy vezető beosztásban lévő pilótánál. A pszichológus analízise szerint Shah megszállott viselkedése mind az ikerlányokkal, mind pedig a politikai nézeteinek hangoztatásával kapcsolatban egyértelműen látható volt.

éjszakát, Malaysia három-hét -zéró!

Az az ismertté vált tény, hogy Shah az otthoni szimulátorán végigrepülte azt az útvonalat, amellyel az óceánba vitte az MH370-es járatot, a legerősebb bizonyíték arra, hogy a kapitány szándékosan térítette el a gépet egy bonyolult gyilkossági-öngyilkossági terv részeként.

Több szakértő úgy vélekedik, hogy a maláj hatóságok mindezt tudatosan igyekeztek elhallgatni.

De a családja és számos barátja is próbálta megvédeni Shah kapitányt azokkal a feltételezésekkel szemben, mely szerint szándékosan, tudatos elhatározással okozott katasztrófát.

Nővére, Sakinab Shah még 2016-ban azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy az öccsének „nem voltak pénzproblémái, továbbá mentális- egészségügyi problémái sem, nem voltak gondjai a házasságával, valamint kábítószer- vagy alkoholproblémái sem voltak, és semmi rendelleneset sem lehetett tapasztalni a viselkedésében„ az MH370-es járat eltűnésének idején. Más források mindennek ellentmondva viszont arra utalnak, hogy a kapitánynak egyáltalán nem volt problémamentes a magánélete. Nem sokkal a 370-es járat eltűnése előtt ugyanis a felesége, Fizah Khan közölte vele, hogy elválik tőle.

Szintén abnormális magatartásnak tekinthető a nála csaknem harminc évvel fiatalabb lány-ikerpár kitartó, szexuális jellegű zaklatása.

Éppen ezért egyre több szakértő hajlik arra, hogy a kapitányt a fiatal lányok iránt érzett beteljesületlen szerelmi vágya, valamint magánéletének az ezzel is összefüggésbe hozható megromlása sarkallta szörnyű tettének kitervelésében és végrehajtásában. Zaharie Ahmed Sah kapitány rádión leadott utolsó üzenete a következő volt: „Jó éjszakát, Malaysia három-hét -zéró!” Már sohasem fogjuk megtudni, mire gondolhatott, amikor jó éjszakát kívánt.

Elolvasom a cikket