Az Európai Parlament frakciói támogatják, hogy Brüsszel újabb szankciós csomagot készítsen elő Moszkvával szemben. A tilalom ezúttal az orosz mezőgazdasági termékek behozatalát érintené. Az Európai Unió az orosz–ukrán háború 2022-es kezdete óta életbe léptetett szankciói eddig nem érintették az orosz élelmiszerek és más agrártermékek uniós behozatalát. Ugyanakkor az EU-ban előállított élelmiszerek orosz exportjára 2014 óta van érvényben tilalom, vagyis Oroszországba nem szállíthatnak alapanyagokat és feldolgozott élelmiszereket az uniós országokból.
A most tervezett behozatali tilalom jól illeszkedik az EU eddigi szankciós politikájába, mivel az orosz agrártermékek kitiltása Moszkva bevételeit érdemben nem érintené, ráadásul az unió gazdaellenes, Ukrajnával vállalt szolidaritásának Kijev mellett Moszkva a másik nagy nyertese – jegyezte meg ironikusan a lap.
Az oroszok az elmúlt tíz évben jelentősen növelték a szántóföldi növénytermesztést, modernizálták az ágazatot. Ennek következménye, hogy az elemzők szerint egyre több dél-amerikai országból szorul ki az Egyesült Államok és más nyugati országok, például Franciaország. A rekordmennyiségű orosz gabona ráadásul jelentősen lenyomja a világpiaci árakat is.
Az uniós korlátozás esetén sem kell Moszkvának nagy bevételkieséstől tartania. Az Euractiv szerint az EU nem importál jelentős mennyiségű orosz gabonát. A tagállamok közül a legnagyobb importőr Olaszország, mintegy 405,5 ezer tonnával, Lettország és Spanyolország pedig közel azonos, 210 ezer tonna körüli mennyiséggel áll az uniós országok listáján.
Ráadásul Olaszország és Lettország a közelmúltban egyoldalú importtilalmat vezetett be az orosz gabonafélékre, hasonlóan Magyarország, Lengyelország és Szlovénia Ukrajnával szembeni importkorlátozásához.
Egy kibővített szankciós agrárcsomaggal az európai termelők elé gördítene Brüsszel egy újabb akadályt. Ha ugyanis minden mezőgazdasági termék behozatalát megtiltaná az EU, akkor a műtrágyabehozatal is leállna, ezzel pedig a termeléshez nélkülözhetetlen műtrágyák ára ismét az egekbe emelkedne.
A háború kitörésének évében, 2022-ben az elszálló gázárak miatt jelentősen, három-ötszörösére nőtt a műtrágya ára az EU-ban. A legsúlyosabb következményekkel a német gazdáknak kellene számolniuk. Ennek oka, hogy az orosz energiahordozók kitiltásával Berlin megháromszorozta az orosz műtrágyaimportot, ezzel gyakorlatilag a német koalíciós kormány újfajta függőséget alakított ki.
Ha Brüsszel tervezett szankciói kiterjednek a műtrágyákra is, azzal az európai előállítási költségek tovább nőnek, a gazdák versenyképessége pedig tovább romlik. Erre minden esély megvan, mivel ha az EU csak az orosz gabonát tiltaná ki, az legfeljebb gesztusértékű lépésnek számítana.