Beszedhetjük a lejárt gyógyszert?

A közönséges tablettákról nem mindig derül ki, hogy lejártak, de nem minden típusú gyógyszer készül buborékcsomagolásban.

A lejárt gyógyszerek a következőképpen néznek ki:

– A tabletták más színűek, mint eredetileg voltak;

– megváltozott az alakjuk vagy az állaguk (szilárd helyett – morzsa, kör helyett – gyűrött valami);

– a csomagolás tömörsége sérült;

– szennyeződés van rajta vagy kellemetlen szagú;

– zavaros üledék vagy rétegződés alakult ki;

– a kapszulák összezsugorodtak vagy összetapadtak.

Ha ezek közül a jelek közül egyet vagy többet lát, akkor lejárt szavatosságú gyógyszerek vannak a birtokában – használatuk következményei kiszámíthatatlanok lehetnek, ezért jobb, ha tartózkodik a használatuktól.

Marina Krapivner terapeuta elmondta, mit kell tennie, ha lejárt gyógyszereket talált a gyógyszeres szekrényében. Hangsúlyozta, hogy nem ajánlott a lejárt gyógyszer fogyasztása.

„Nem ajánljuk. Tudjuk, hogy most más helyzetek vannak, és az emberek más körülmények között élnek. És valaki valahol egy háborús övezet közelében van – lehet, hogy nem fér hozzá a szükséges gyógyszerekhez. Ez egy szélsőséges helyzet. Tehát ebben a helyzetben megengedjük a betegeknek, hogy gyógyszert szedjenek”.

Annyit azonban leszögezett, hogy a gyógyszert lejárati idő után legfeljebb 1 hónapig lehet maximum beszedni.

Azzal kapcsolatban, hogy vannak-e olyan gyógyszerek, amelyek lejárati ideje nem számít, és vannak olyanok, amelyeket a lejárati idő után semmiképpen nem szabad használni, Krapivner elmondta, hogy ő semmiképpen nem tanácsolja az antibiotikumok szavatossági idő utáni használatát.

„Az antibiotikumokra a súlyos fertőzések kezeléséhez van szükség. Ha tehát egy lejárt szavatosságú antibiotikumot veszünk be, és annak alacsonyabb a hatása, akkor csak időt vesztegetünk, nem érjük el a kívánt hatást, amelyre a szervezetünknek szüksége van. Természetesen vannak extrém esetek is, amikor teljesen más hatása lesz. Épp ezért nem érdemes kockáztatni.” – mondta.

Krapivner megjegyezte tehát, hogy a lejárt gyógyszerek szedése általában nem ajánlott, elsősorban azért, mert az ember nem kapja meg a kívánt hatást, nem pedig azért, mert mérgezővé válnak. „Először is a rossz hatása lesz. Aztán valószínűleg sokan látták már, hogy idővel a tabletták vagy cseppek megváltoztatják a színüket. Tehát ott valamilyen kémiai reakció zajlik le a napfény, a levegő hatására, oxidálódnak” – mondta.

Mi a teendő a lejárt gyógyszerekkel?

Ha lejárt gyógyszereket talál otthonában, és nem akarja bevenni őket, jobb, ha megszabadul tőlük. Érdemes ilyenkor egy gyógyszertárt keresni a városban, és vigyen oda mindent.

Elolvasom a cikket