Orbán Balázs kiemelte: március 15-e különleges nap a magyarok számára. Ma felmenőink hősiességét ünnepelve az 1848–1849-es forradalomra és szabadságharcra emlékezünk. Arra, amikor a magyarok a Habsburgok és az oroszok ellen harcoltak a függetlenségükért és a szuverenitásukért. Ezért viselem ma polgártársaimmal együtt a nemzeti színű kokárdánkat, ünnepelve hazánk szuverenitását és függetlenségét.
„Idén azonban március idusa szomorú nap is: ez az a nap, amikor a Velencei Bizottság egy, a magyar szuverenitást korlátozó véleményt tervez elfogadni. Különösen aggasztó ez most, amikor a szuverenitás védelme nemcsak Magyarországon, de világszerte is egyre időszerűbb” – magyarázta.
Hozzátette: Az elmúlt években Magyarország szuverenitását egyre gyakrabban érte jogellenes támadás. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a nemzetbiztonsági vizsgálat, amely megállapította a 2022. évi országgyűlési választási kampány külföldi finanszírozásának tényét. Az egységes ellenzék miniszterelnök-jelöltje is elismerte, hogy a kampány során több millió amerikai dollár érkezett hozzájuk az Amerikai Egyesült Államokból.
A magyar szabályozás tiltja a pártok számára külföldi támogatás elfogadását. Ezt a szabályt az egységes ellenzék azzal kerülte meg, hogy politikai tevékenységet végző civil szervezetein és gazdasági társaságokon keresztül használta fel a külföldről érkező összegeket – nyomatékosította a politikai igazgató.
Hangsúlyozta: Ez elfogadhatatlan. Nem engedhetjük, hogy külföldi szervezetek és személyek a magyar érdekekkel és szabályokkal szembemenve próbálják érvényesíteni a saját érdekeiket hazánkban. A magyar parlament a Magyarország szuverenitása ellen irányuló beavatkozási kísérletek ellen való hatékony fellépés érdekében fogadta el a 2023. évi LXXXVIII. törvényt, amely létrehozta a Szuverenitásvédelmi Hivatalt. A Hivatal működési logikája az ombudsman intézményéhez hasonló, amelynek tekintélyes európai hagyománya van. Úgy gondoljuk, ha az alapjogok védelmére és annak biztosítására létezhet ombudsman, országunk szuverenitásának védelme is van olyan fontos érték, hogy létrehozzunk egy ezért felelős, elemző, értékelő és javaslattevő tevékenységet folytató független hivatalt.
„A Hivatal az ombudsmanhoz hasonlóan egyedi ügyeket vizsgál, és legfőbb eszköze a nyilvánosság: az általa lefolytatott vizsgálatok eredményét közzéteszi honlapján, mely tartalmazza a vizsgálatok során feltárt tényeket, megállapításokat és következtetéseket. A Hivatal nem nemzetbiztonsági szolgálat és nem nyomozó hatóság, a vizsgálatának eredményeként született jelentésnek nincs jogi következménye, a vizsgálat alá vontra nézve sincs sem szankciója, sem más jogkövetkezménye” – mondta Orbán Balázs.
Elmondása szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal transzparens működésén keresztüli cél a magyar szuverenitás védelmének biztosítása és a magyar emberek demokráciába vetett bizalmának megerősítése. Hisz abban, hogy a választópolgároknak joguk van megismerni a külföldi támogatásra vonatkozó azon adatokat, amelyek a választásokkal összefüggésben állnak. Éppen ezért a Velencei Bizottság jelenlegi véleménytervezete a magyar kormány számára elfogadhatatlan.
Elmagyarázta: Egyrészt a véleményterv nem ismeri el a szuverenitást európai értékként és legitim célként. Bár a szuverenitás védelmének szükségessége nincs nemzetközi egyezményekbe foglalva, egyértelmű, hogy az államiság alapját jelenti. Ezért a Velencei Bizottság ezen véleménye különösen komoly aggodalomra adhat okot Európa-szerte. Másrészt a Bizottság a létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal teljes intézményének hatályon kívül helyezésére tesz javaslatot, amivel szembemegy nemcsak saját normáival, de bárminemű konstruktív párbeszéd lefolytatásának lehetőségével is.
„Nekünk, magyaroknak mindig is kulcsfontosságú kérdés volt a szuverenitásunk. Ennek szellemében tudunk csak egymással konstruktív megbeszélést folytatni” – zárta sorait a politikai igazgató.