MH/MTI
2024. március 18. hétfő. 21:33
A testület Iránról tartott ülésén felolvasták a 2021 óta egy teheráni börtönbe raboskodó Nobel-békedíjas Nargesz Mohammadi nyilatkozatát, amelyben felszólítja a világszervezetet: „gyakoroljon rendszeres és általános nyomást” országára a „megtorlás” fokozódása miatt.
A 22 éves Mahsza Amini előzetes őrizetben halt meg 2022 szeptemberében. Az erkölcsrendőrség azért állította elő, mert megsértette a muszlim kendőviselési szabályokat. A halálát követő tiltakozó hullám az iráni vallási vezetők számára évtizedek óta a legnagyobb kihívás volt.
„A vizsgálatunk megállapította, hogy jogellenes volt a halála, amelyet az állami hatóságok fogságában elszenvedett fizikai erőszak okozott” – közölte Genfben Sara Hossain, az Iráni Független Nemzetközi Tényfeltáró Misszió vezetője.
A tényfeltáró küldöttség szerint a halálesetet követő tiltakozások során ítélet nélküli kivégzéseket, önkényes őrizetbe vételeket, kínzást, rossz bánásmódot, valamint emberrablásokat és szexuális erőszakot követtek el.
„Ezeket a tetteket a nők és lányok, illetve az emberi jogok mellett felszólalók elleni széleskörű és rendszeres támadás keretében követték el” – mondta Sara Hossain. Hozzátette, hogy e jogsértések között több elérte az emberiesség elleni bűncselekmény szintjét.
A 2023. évi Nobel-békedíj iráni kitüntetettjének nyilatkozatát az Együtt a Halálbüntetés Ellen nevű civil szervezet olvasta fel a vitában, amelyben több tucatnyi ország és emberi jogi szervezet bírálta az emberi jogok Iránban történő megsértésének mértékét.
„Nagy aggodalommal fordulok önökhöz. Az iráni nép az emberi jogok rendszeres, általánossá vált és intézményesített megsértését kénytelen elviselni” – mondja nyilatkozatában Nargesz Mohammadi, rámutatva, hogy a nők életéért és szabadságáért folytatott legutóbbi tiltakozó megmozdulások után fokozódott az elnyomás. Felszólította „az iráni állampolgárokat és a nemzetközi közösséget, vitassák meg az álláspontjukat, hogy hatékonyan tudjanak harcolni e bűnök ellen”.
A 2021 óta börtönben ülő Nargesz Mohammadit huszonöt éve számos alkalommal ítélték el és vetették börtönbe, amiért szembeszállt a kötelező kendőviseléssel és a halálbüntetéssel.