Az egészséges táplálkozás nemcsak fitté és karcsúvá tesz, a hangulatunkat is pozitívan befolyásolhatja. A kakaót tartják a legjobb élénkítőnek a koffeinhez hasonló teobromin-tartalma és magas szeléntartalma miatt, de van benne anandamid is, ami a boldogság molekulája néven ismert. Kutatások bizonyítják, hogy ezek a vegyületek segítenek harmonikusabbá, kiegyensúlyozottabbá tenni a hangulatunkat, és erősítik az idegrendszert is. A tudatos táplálkozás azonban nem csak enyhe hangulatingadozások esetén segíthet. Tanulmányok szerint a depresszió kialakulásának esélye is csökkenthető egy jól megválasztott étrenddel, és ha már fennáll a betegség, a tünetek enyhíthetők. A tudósok világszerte vizsgálják a táplálkozás mentális állapotra gyakorolt hatását, ez a tudományág a táplálkozáspszichológia.
A reggeli tojás nagy visszatérése
A kiegyensúlyozott étrend a reggelivel kezdődik. A tojás, amelyet éveken át koleszterinbombaként kezeltek, mára új szerepet kapott: szakértők szerint létfontosságú aminosavai, ásványi anyagai és a benne lévő D-vitamin miatt rendkívül jó hatással van az idegrendszerre. A depresszióban szenvedő betegeknek gyakran alacsony a D-vitamin-szintjük, ezért érdemes D-vitaminban gazdag ételeket fogyasztaniuk, a tojás mellett például sajtokat és halat.
A túl kevés B-vitamin szintén negatív hatással lehet a hangulatra. A hiányt ellensúlyozhatjuk a tenger gyümölcseivel, de segíthetnek a pótlásban a leveles zöldségek, a banán és a hüvelyesek.
A magnézium segíthet ellazulni
A legújabb kutatások szerint nem csak a vitaminhiány segíti a depresszió kialakulását. Más fontos tápanyagok, például az ásványi anyagok és az aminosavak hiánya is hasonló hatású, ezek képezik ugyanis a szerotonin és más neurotranszmitterek alapját. Ezek olyan hírvivő anyagok, amelyek elengedhetetlenek a jó alváshoz és a kiegyensúlyozottsághoz. Különösen a magnézium nélkülözhetetlen az izmok és az idegek működéséhez, megfelelő mennyiségben pedig az ellazulásban is segíthet. Rengeteg magnéziumot tartalmaznak a teljes kiőrlésű termékek, a lencse és a tejtermékek is.
Lazac és tonhal – a természetes antidepresszáns
Már majdnem mindenki tudja, hogy az omega–3 zsírsavak rendkívül értékesek a szív és az érrendszer számára, kevésbé ismert azonban a természetes antidepresszánsként kifejtett pozitív hatásuk. Érdemes minél gyakrabban beiktatni az étrendünkbe a diót, és olyan zsíros tengeri halakat, mint a lazac és a tonhal. A magas folsavtartalmú ételek, mint a spenót, a spárga, a petrezselyem, a brokkoli, a tojás és a tej szintén hangulatjavító hatásúak lehetnek.
A tudatos táplálkozás alapja, hogy minél kevesebb cukrot és sót vigyünk a szervezetünkbe. Rendkívül fontos a rendszeres mozgás és a számítógép, valamint a telefon előtt eltöltött idő korlátozása. Ha ezeket a feltételek betartjuk, a depresszió is jó eséllyel elkerül bennünket.