MH/ MTI
2024. március 22. péntek. 23:20
Soltész Miklós köszöntötte a Békés vármegyei fürdővárosba legmesszebbről, Pécsről érkező horvát és német nemzetiségi iskolában tanuló diákokat, valamint a második legmesszebbről, Pilisvörösvárról érkező németeket.
Arra intette a diákokat, hogy ha a pályán „sokszor egymásba rúgnak is”, utána mindig meg kell békélni. Elmondta továbbá, hogy jövőre Budapesten rendezik meg az eseményt.
Görgényi Ernő (Fidesz–KDNP), Gyula polgármestere köszöntőjében elmondta, az alaptörvény is kinyilvánítja, hogy „a velünk élő nemzetiségek a magyar politikai közösség részei, államalkotó tényezők, vállaljuk, hogy a magyarországi nemzetiségek nyelvét és kultúráját ápoljuk és megóvjuk”. A kultúra része a sport is; és a „sport kultúrájának elengedhetetlen eleme a tisztelet” – fogalmazott.
Megjegyezte, Gyulán 300 éve élnek együtt a magyarok, a németek és a románok.
Kozma György, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke elmondta, idén – az államtitkárság felkérésére – ők szervezték a sporthétvégét, amelyen 180 diák vesz részt. Szlovákok érkeztek Budapestről és Békéscsabáról; németek Pilisvörösvárról, Pécsről és a fővárosból; szerbek Budapestről; horvátok Pécsről, románok pedig Gyuláról, „a magyarországi román közösség szívéből”. A fiúk futball-, a lányok röplabda-mérkőzésen vesznek részt.
Soltész Miklós pénteken Békéscsabán szlovák, Gyulán pedig román nemzetiségi tanulmányi ösztöndíjakat adott át. A kormány 12 éve támogatja a legjobb tanulmányi eredményekkel rendelkező és a közösségért is tevékenykedő nemzetiségi diákok továbbtanulását. A nemzetiségi tanulmányi ösztöndíjat két éven át folyósítják. Szombaton pedig a gyulai Németvárosi Óvodában ad át újabb fejlesztési támogatást az államtitkár.