Biztosan találkoztál már olyan diétákkal, amelyek szerint minden fajta szénhidrát káros, ezért a legjobb, ha teljesen elhagyod őket. Azonban hosszú távon ez nem tesz jót az egészségednek, hiszen a szénhidrátok olyan fontos makroelemek, amelyekre a szervezetnek szüksége van – írta meg a life.hu.
Nem minden szénhidrát káros
Az egyszerű szénhidrátok károsa hatása elsősorban az, hogy gyorsan megemelik a vércukorszintet, ami ezután hirtelen leesik – jelentős éhségérzetet kiváltva. Ide tartoznak a cukros üdítőitalok, a gyümölcslevek, a péksütemények, a fehér kenyér, a tészta és egyéb sós rágcsálnivalók. Az összetett szénhidrátok hosszabb ideig, egyenletesen látják el testünket energiával. Ráadásul a jóllakottság érzetét keltik hosszabb időre. Alapvetően jó szénhidrátok forrásai a hüvelyesek, a zöldségek, a friss gyümölcsök, a magvak és a teljes kiőrlésű gabonák.
A legfontosabb energiaforrások
A szervezetünk elsősorban arra használja fel a szénhidrátokat (a rostok mellett), hogy energiát nyerjen belőlük. A mindennapi mozgás, létfenntartás során izmaink szénhidrát raktárai kiürülnek, így azt folyamatosan pótolnunk kell, hogy egész nap frissek és energikusak maradjunk, illetve fizikai aktivitás során az izmaink regenerálódni tudjanak. Ezért nem érdemes őket a diéta alatt sem drasztikusan lecsökkenteni.
Jó hatással vannak az agyra
A csökkentett szénhidrátbevitelen alapuló diéta vagy életmód látványos és biztos fogyást ígér, azonban a szénhidrátszegény étrend már rövid távon is járhat mellékhatásokkal: az agy nem tud megfelelően működni, romlik a koncentrációs képességünk, valamint az emlékezési folyamatokban is zavar keletkezhet, de párosulhat fokozott fáradékonysággal, ízületi gyulladással, rosszkedvvel és depresszióval is.